Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kiedy wysiewamy byliny [PORADA EKSPERTA]

Małgorzata Szymczykiewicz

Chciałabym tanim kosztem założyć rabatę bylinową. Zamierzam sama wysiać nasiona i uzyskać materiał do obsadzenia ok. 6 m˛. Kiedy, co i jak należy wysiać? Marianna Bosacka

byliny
Nasiona większości gatunków bylin wysiewamy w czerwcu do skrzynek lub na zagonki.
Fot. Shutterstock: V.J.Mathew
Nasiona większości uprawianych u nas bylin rabatowych wysiewamy w czerwcu. Jeśli mamy wątpliwości, sprawdźmy termin na etykiecie - powinna być tam zamieszczona informacja dotycząca danego gatunku. Niektóre (np. sasanki, pełniki i kokorycze) szybko tracą siłę kiełkowania i trzeba je umieszczać w ziemi, gdy tylko dojrzeją, zaraz po zbiorze.

W czerwcu wysiewamy nie tylko nasiona kupione w sklepie, lecz również zebrane jesienią w ogrodzie. Warto jednak wcześniej sprawdzić ich siłę kiełkowania, umieszczając próbkę nasion na wilgotnej bibułce. Gdy okaże się, że niewiele nasion kieł- kuje, lepiej z nich w ogóle zrezygnować.

Wprost do gruntu wysiewamy gatunki silnie rosnące (np. złocienie i krwawniki), a także te, które wytwa- rzają korzeń palowy i z tego powodu źle znoszą przesadzanie (np. chabry, lny, ostróżki i maki).

Podłoże na zagonku przekopujemy, starannie grabimy i odchwaszczamy. Wskazane jest także wzbogacenie go w porcję kompostu przesianego przez tzw. rafę. Nasiona wysiewamy w rządkach na głębokości ok. 1 cm. Podlewamy delikatnym strumieniem wody, by nie wypłukać nasion z ziemi. Siewki chwastów wyrywamy natychmiast, gdy tylko się pojawią.

Nasiona drobne (np. wiesiołków, firletek, macierzanek) lepiej siać do skrzynek z lekką, przepuszczalną ziemią (można kupić specjalne podłoże do wysiewów i pikowania). Gdy podrosną, pikujemy je na zagonek zwany rozsadnikiem.

Jeśli mamy nasiona bardzo cennej odmiany lub gatunku, można je wysiać pojedynczo do doniczek i ustawić w miejscu zadaszonym, pamiętając o podlewaniu.Skomentuj:

Kiedy wysiewamy byliny [PORADA EKSPERTA]