Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Eksperci radzą: Gdy kwiat rozsadza doniczkę

Alicja Gawryś

Mam spory zamiokulkas. Niedawno, zupełnie bez powodu, pękła ceramiczna doniczka, w której został posadzony. Co mam teraz zrobić z taką rośliną? Kinga Mirkowska

zamioculcas zamiifolia
Młody okaz zamiokulkasa warto przesadzać co roku, bo jego kłącze szybko rośnie.
Fot. Shutterstock: eveer
Zamiokulkas ma wiele cech charakterystycznych dla sukulentów: zgrubiałe liście, w których gromadzi wodę, i zapasonośne bulwiaste kłącza ułożone w podłożu poziomo. Roślina ta ma dużą siłę wzrostu. Dwa razy w roku wypuszcza nowe liście, a kłącza ciągle się rozrastają. Jej siła jest czasem tak duża, że napierając na ścianki doniczki, powoduje ich pęknięcie (u mnie w domu też się to przydarzyło), a w przypadku pojemników z plastiku - odkształcenie.

Roślinę należy wyjąć z doniczki i albo przenieść do nowej, szerszej o 4-6 cm, albo podzielić na dwie, trzy mniejsze części i posadzić w pojemnikach w taki sposób, żeby kłącza miały trochę miejsca na rozrośnięcie się. Rany po cięciu kłączy zasypujemy roztartym węglem drzewnym i pozostawiamy do przeschnięcia na dwa dni.

Na dnie doniczki konieczny jest 3-centymetrowy drenaż, np. w postaci keramzytu. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

    Więcej o:

Skomentuj:

Eksperci radzą: Gdy kwiat rozsadza doniczkę