Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Antraknoza borówki [Porada eksperta]

Wojciech Słomka, fitopatolog

Na liściach borówki amerykańskiej pojawiły się jasnobrązowe plamy. Co to za choroba? Edward Rymaszewski

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Borówka porażona antraknozą
Fot. Anna Kulikowska
Odpowiada: Wojciech Słomka, fitopatolog

Antraknoza borówki amerykańskiej 

Pana rośliny chorują na antraknozę borówki wywoływaną przez grzyb Glomerella cingulata. Ten patogen wiele lat temu zdziesiątkował uprawy w Stanach Zjednoczonych i ciepłych rejonach Europy.

W przypadku walki z antraknozą bardzo istotna jest higiena upraw. Wszystkie liście i owoce, które opadną, trzeba zebrać i spalić!

Ponadto ziemia musi być odpowiednio zakwaszona (pH od 4,2 do 5) przez cały sezon. Nie można zbyt późno stosować nawozów azotowych, które spowodują, że krzewy będą długo rosnąć. Niezdrewniałe części borówek szybko są infekowane przez antraknozę. By uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, roślin nie podlewamy po liściach. Krzewom trzeba systematycznie wycinać stare i zbyt wybujałe pędy - muszą być po prostu przewietrzane. Sprzęt do cięcia należy dezynfekować spirytusem.

Antraknoza borówki amerykańskiej - zwalczanie

Do walki z nim mamy preparaty: Switch 62,5 WG oraz Signum 33 WG. Dopuszczony jest również preparat Polyversum WP (badania wskazały, że ten środek działa również jako stymulator odporności roślin).

Antraknoza borówki - oprysk

Leczenie tej choroby nie jest proste. Rośliny zainfekowane już w poprzednim sezonie opryskujemy od momentu kwitnienia co 5-10 dni. Im większa jest wilgotność powietrza i wyższe temperatury, tym częstotliwość oprysków musi być większa. Opryskiwać przestajemy w chwili, gdy przewidujemy czas zbiorów (chodzi o przestrzeganie okresu karencji preparatu).

Zdarza się również tak, że borówki intensywnie atakowane przez antraknozę trudno wyleczyć. Dobra praktyka zaleca usunięcie starych borówek z korzeniami, spalenie ich i posadzenie nowych. A nowe trzeba co roku opryskiwać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Antraknoza borówki [Porada eksperta]