Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kamień w ogrodzie

Aldona Zakrzewska

Kamień to naturalny element krajobrazu. Może dlatego tak dobrze komponuje się z ogrodowym pejzażem, dodając mu niewymuszonej elegancji?

beton i kamień
beton i kamień
Fot. Shutterstock/Tisha Razumovsky
Pomysłów na wykorzystanie kamieni w ogrodzie jest wiele; oprócz tradycyjnej roli (np. budulca nawierzchni, schodów, umocnień skarp) często pełni funkcję ozdobną; pojedynczy głaz może stać się progiem kaskady, fontanną, siedziskiem, poidełkiem dla ptaków. Wiele uroku mają detale wykonane z kamiennych tafli, zwłaszcza te pokryte patyną czasu, np. blaty, ławeczki, płaskie misy na rośliny, cyferblaty zegarów słonecznych. Z kamienia tworzy się również donice, efektowne rzeźby. Wszystko zależy od jego kształtu, barwy, faktury i oczywiście od naszej wyobraźni.

Solo i w towarzystwie

Bywa, że sam głaz jest dekoracją dzięki pięknej formie, barwie czy fakturze. Te najpiękniejsze zdobią ogród nie gorzej niż rzeźby. Dobre efekty daje też układanie kamieni w grupach. Aby uniknąć nienaturalnego efektu, warto brać przykład z japońskich ogrodników - mistrzów tworzenia kompozycji przypominających naturalne krajobrazy. Japończycy osiągają ten efekt, układając kamienie i głazy zgodnie z tzw. regułą trójkąta. Opiera się ona na podpatrzonym w naturze zjawisku: trzy kamyki rzucone na ziemię prawie nigdy nie ułożą się w szereg równoległy do ściany budynku czy ogrodzenia, lecz stworzą trójkąt. Regułę tę warto również stosować, dobierając wielkość kamieni - ich wierzchołki nie powinny się znajdować na jednym poziomie. Starajmy się zestawiać ze sobą kamienie o podobnej barwie, kształcie i fakturze. W naturze nie spotykamy przecież różnych rodzajów skałek na przestrzeni kilku metrów. Pamiętajmy też, że im bardziej omszone głazy - tym lepiej. Dzięki nim kompozycja będzie wyglądać naturalniej.

Efekt bez defektów

Z czasem jednak nawet kamień niszczeje pod wpływem wilgoci, promieniowania UV i zmian temperatur. Zimą groźny jest mróz, a latem - kwaśne deszcze, niszczące jego strukturę. Dotyczy to zwłaszcza wapienia, piaskowca i innych miękkich kamieni. Aby były trwalsze, należy je zaimpregnować. Dzięki temu zabiegowi staną się wodoszczelne (impregnaty - żywice epoksydowe lub preparaty silikonowe - zamykają pory). Zabieg ten chroni też płytę przed zabrudzeniem, ogranicza rozwój mchów i glonów, od których posadzka jest śliska pod deszczu. Jeśli jednak płyta się pobrudzi, należy ją oczyścić wodą i miękką szczotką (zbyt twarda może porysować kamień) lub myjką ciśnieniową. Jeśli to nie pomoże, zwróćmy się do specjalistycznej firmy, która zastosuje środki chemiczne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kamień w ogrodzie