Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Choroby i szkodniki w październiku

Red.

Zdrowy ogród to piękny ogród. Jesień to czas wzmożonych prac w ogrodzie, pamiętajmy jednak o ochronie roślin, dzięki której żaden szkodnik, czy choroba nie nie zaszkodzi naszym roślinom.

Parch na liściu pigwowca
Parch na liściu pigwowca
Fot. Anna Kulikowska
Sosny i jodły chronimy przed osutką. Opadłe igły zgrabiamy i palimy, a ziemię pod koronami podlewamy preparatem grzybobójczym (Antracol 70 WG, Topsin M 500 SC).

Usuwamy i palimy rośliny opanowane przez fytoftorozę, a miejsce, gdzie rosły, i sąsiadujące z nimi rośliny podlewamy preparatem grzybobójczym (Proplant 722 SL). Zabieg powtarzamy po 14 dniach.

Przed sadzeniem zaprawiamy cebule mieszaniną Topsinu M 500 SC (0,7%) i Captanu 50 WP (1%).

Pod osłonami nadal chronimy pomidory przed zarazą ziemniaka (preparatem Timorex Gold 24 ED), a sałatę przed mączniakiem rzekomym i szarą pleśnią (Polyversum WP).

Na pnie drzew zakładamy ochronne opaski lepowe. Przygotowujemy kryjówki dla biedronek. Kawałki pędów, np. malin, owijamy papierem i wkładamy do przyciętych plastikowych butelek, które umieszczamy w koronach krzewów i drzew.

Opadłe liście zgrabiamy i palimy lub opryskujemy mocznikiem, zimuje w nich bowiem wiele patogenów.

Notujemy nazwy chorób i szkodników, które występowały podczas wegetacji. Ułatwi to nam ochronę roślin w następnym roku.

Kupując drzewa i krzewy , wybieramy tylko te, które nie mają zasychających wierzchołków pędów, plam lub drobnych oprzędów. Dokładnie je oglądamy, zwracając uwagę na środki gęstych koron.

    Więcej o:

Skomentuj:

Choroby i szkodniki w październiku