Szkodniki na kwiatach
Zdrowe kwiaty bez plam i wygryzień to ozdoba każdego ogrodu. Dbajmy więc, by nie zostały one oszpecone.
Szkodniki atakujące kwiaty
Kwiaty bywają zagrożone również przez szkodniki. Dziury wygryzają w nich ślimaki i ogrodnica niszczylistka. Natomiast wciornastki powodują odbarwienia płatków.
Na zdjęciu powyżej: Ślimak gajowy w kwiecie nasturcji
Ogrodnica niszczycielka
Szczególne zagrożenie dla kwiatów stanowi ogrodnica niszczycielka występująca powszechnie od maja do sierpnia (najliczniej w czerwcu), która wygryza w płatkach kwiatów nieregularne dziury. Larwy zimują w okolicach korzeni. Zwalczanie. Po zauważeniu pierwszych chrząszczy powinniśmy opryskać roślinę preparatem Decis Ogród 015 EW. Zabieg ten należy powtarzać przy ponownym wystąpieniu ogrodnicy. Dorosłe chrząszcze można także zbierać ręcznie, a następnie zlikwidować.
Na zdjęciu powyżej: Ogrodnica niszczycielka na żylistku
Ślimaki
Istnieje wiele ich gatunków. Wszystkie lubią miejsca wilgotne. Żerują nocą, wygryzając różnego kształtu dziury nie tylko w liściach, ale i w kwiatach. Są bardzo żarłoczne. W ciągu roku pojawia się kilka ich pokoleń. Zimują jaja i osobniki dorosłe. Zwalczanie. W miejscach, gdzie uszkodzone są kwiaty, rozkładamy preparaty ślimakobójcze, np. Snacol, Pełzakol lub Glanzit 06 GB. Warto je umieścić w niskim naczyniu, by zwabione ślimaki można było zebrać i wyrzucić.
Na zdjęciu powyżej: Dziury w płatkach powojnika wygryzione przez ślimaki
Wciornastki
Wysysają sok z płatków, czego wynikiem są nieregularne, jasnobrązowe lub białe plamy, widać też czarne odchody. Od końca kwietnia do końca października wciornastki pasożytują zwłaszcza na goździkach, rogownicy, firletce, gipsówce i mieczykach. Na kwiatach wrzosów i wrzośców wywołują plamy i zbyt wczesne opadanie płatków. W roku występuje kilka pokoleń. Zwalczanie. Tuż po zauważeniu pierwszych uszkodzeń stosujemy Confidor 200 SL, Decis Ogród 015 EW lub Karate Zeon 050 CS. W miarę potrzeby opryskiwanie powtarzamy.
Na zdjęciu powyżej: Objawy żerowania wciornastków na płatkach mieczyka
- Więcej o:
Naturalne środki ochrony roślin
Naturalne środki ochrony roślin. Jak ekologiczne walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin?
Szkodniki liści
Sposoby na pozbycie się ślimaków w ogrodzie
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"