Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak rozmnażać floksy?

Małgorzata Szymczykiewicz

Moje floksy się ładnie rozrosły i chciałbym się nimi podzielić z sąsiadem. Doradźcie, kiedy najlepiej to zrobić i w jaki sposób, bo nie mam doświadczenia. Mirosław Krasowski

Floksy wiechowate często rozmnażają się same, rozsiewając nasiona. Siewki zakwitają po 2 latach.
Floksy wiechowate często rozmnażają się same, rozsiewając nasiona. Siewki zakwitają po 2 latach.
Fot. Shutterstock

Nie napisał Pan, o jaki gatunek chodzi. Jeśli to floksy wiechowate, czyli wysokie, kwitnące latem, to najlepszą porą na ich rozmnażanie jest wczesna wiosna. Rośliny wtedy dopiero zaczynają wegetację i są niewielkie. Można wykopać całą kępę i szpadlem podzielić ją na kilka mniejszych części, a potem jak najszybciej (by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni) posadzić każdą z nich w nowym miejscu. Drugim dobrym terminem jest wrzesień, gdy floksy wiechowate zakończą kwitnienie. Wtedy przed wykopaniem kępy trzeba dość nisko przyciąć przekwitłe łodygi. Jeśli ma Pan też floksy szydlaste, to ich dzielenie jest nieco trudniejsze, bo choć te niziutkie zimozielone rośliny rozrastają się szeroko, to trzeba wykopać taką część kępki, która będzie miała własne korzenie. Najlepiej rozmnażać je w drugiej połowie lata. Wcześniej warto przysypać ziemią miejsce przeznaczone do oddzielenia, by roślina wytworzyła w tej części nowe korzenie. Poza tym i floks szydlasty i wiechowaty można rozmnażać od maja do sierpnia przez sadzonki zielne.

Floksy wiechowate to świetne tło dla innych roślin. Odpowiednio skomponowane stworzą piękną barwną kompozycje. Zobacz najciekawsze odmianyFloksyFot. Flora Press/ Wikimedia commos    Więcej o:

Skomentuj:

Jak rozmnażać floksy?