Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Floks (Phlox) 'Amazing Grace'

Wiesław Gawryś

Płomyki, czyli floksy (Phlox) to grupa roślin, pośród których spotkamy gatunki jednoroczne i wieloletnie, wysokie i wyprostowane, a także niskie, a nawet płożące.

Floks 'Amazing Grace'
Floks 'Amazing Grace'
Floks 'Amazing Grace' to odmiana z grupy Subulata. Jest niską (wysokość do 10 15 cm) płożącą byliną o gęsto ulistnionych pędach. Jej wyrośnięte kępy w sprzyjających warunkach po latach mogą osiągać średnicę do 80 cm. Odmiana ta ma zimozielone, wąskie, delikatnie owłosione liście o długości do 2 cm. Są one stosunkowo sztywne i nieco kłujące. Jesienią w niskich temperaturach nabierają interesującego, purpurowego odcienia.

Floks 'Amazing Grace' kwitnie obficie od końca kwietnia do początku czerwca. W szczytowym okresie kwitnienia nie widać liści ani pędów rośliny. Jego kwiaty są białe, niekiedy delikatnie różowe z ciemnoróżowym lub fioletowawym oczkiem, a działki kielicha i szypułki purpurowe.

Omawiana odmiana to bylina niewymagająca i łatwa w uprawie, całkowicie odporna na mróz (strefa 3-4). Lubi stanowiska słoneczne i ciepłe, toleruje lekki cień, lecz wtedy słabiej kwitnie. Wymaga podłoża żyznego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, o odczynie od lekko kwaśnego po słabo zasadowy.

Ze względu na pokrój 'Amazing Grace' doskonale nadaje się do ogródków skalnych i obsadzania murków. Dobrze wygląda w pojemnikach i w kompozycjach z wyższymi bylinami. Może służyć jako roślina okrywowa, gdyż pędy łatwo się zakorzeniają.

Obcinanie przekwitłych kwiatostanów pobudza roślinę do rozkrzewiania się i poprawia jej wygląd. Odmiana nawet po kwitnieniu prezentuje się wtedy atrakcyjnie. Aby szybko uzyskać ładny efekt, na 1 m2 sadzimy 10-12 roślin. Miejsce sadzenia musi być bardzo dobrze odchwaszczone.    Więcej o:

Skomentuj:

Floks (Phlox) 'Amazing Grace'