Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak rozmnożyć ciborę?

Wiesław Gawryś

Dostałam nasiona cibory, ale nie wiem, w jaki sposób je wysiać. Czy siewki wyrosną szybciej niż rośliny z sadzonek? Wiktoria Witaszek

Pióropusz cibory odcinamy z 10-centymetrowym ogonkiem - tak otrzymujemy sadzonkę.
Pióropusz cibory odcinamy z 10-centymetrowym ogonkiem - tak otrzymujemy sadzonkę.
Fot. Shutterstock

Ciborę zmienną (Cyperus alternarius) można rozmnażać na kilka sposobów. Najszybciej otrzymamy nowe okazy, dzieląc rozrośniętą roślinę na kilka mniejszych. Tempo wzrostu siewek i sadzonek jest podobne. Nasiona należy wysiać do doniczki wypełnionej próchniczną ziemią przykrytą warstwą piasku o gr. 2 cm w taki sposób, by były one częściowo przysypane.

Naczynie ustawiamy na podstawce z wodą, w temp. ok. 20°C. Wkrótce pojawią się siewki, które wyglądają jak delikatna trawa. Potrzebują one dużo światła i wilgoci w glebie. Kiedy osiągną wysokość ok. 10 cm, pikujemy je po kilka do osobnych doniczek, a następnie stawiamy w słonecznym miejscu i uprawiamy w stale mokrym podłożu. Sadzonki pobieramy z górnych części rośliny, odcinając pęd o długości ok. 10 cm wraz z pióropuszem liści. Następnie umieszczamy je w naczyniu z wodą liśćmi do dołu. U nasady pióropusza powstaną wkrótce młode rośliny, które oddzielamy i sadzimy w takim samym podłożu, w jakim rośnie okaz macierzysty.    Więcej o:

Skomentuj:

Jak rozmnożyć ciborę?