Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomarszczony storczyk [Ekspert radzi]

dr Wojciech Słomka

Mój storczyk został zaatakowany przez jakąś chorobę. Postępuje ona bardzo szybko, po półtora tygodnia zajęła już prawie wszystkie liście. Co to takiego? Pyta: Tomasz Tomkiewicz

Zmiana warunków uprawy spowodowała pomarszczenie się liści storczyka.
Zmiana warunków uprawy spowodowała pomarszczenie się liści storczyka.
Fot.: Sompol shutterstock

 

 Wojciech Słomka/Fot.: mat. red.

Wojciech Słomka: Jedną z przyczyn zmian widocznych na liściach są zaburzenia fizjologiczne - spadek jędrności tkanek blaszki liściowej oraz żywotności całej rośliny. Storczyk prawdopodobnie doznał szoku wywołanego zmianami warunków uprawy, np. mógł zostać zalany. Niewykluczone też, że liście pomarszczyły się wskutek nagłej zmiany kąta padania światła albo doszło do infekcji bakteryjnej, ale tylko analiza laboratoryjna tkanek mogłaby potwierdzić jej obecność.

Co można zrobić w tej sytuacji?  Po pierwsze, proszę się zastanowić, czy nie doszło do jakichkolwiek zmian związanych z uprawą, np. długiego zalegania wody w osłonce lub przechłodzenia storczyka. Warto poobserwować, czy liść nie żółknie "plackowo". Czy podobne objawy nie pojawiają się również na innych storczykach? Proszę sprawdzić, czy w bryle korzeniowej oraz na szyjce korzeniowej nie pojawiają się brunatne plamy. I zwrócić uwagę, czy na roślinie nie ma mokrych, gnilnych plam. Po zauważeniu takich objawów storczyk należy opryskać jedną z dostępnych na rynku form preparatu Miedzian.

Można również stosować środki oparte na wyciągu z  czosnku - gotowe i własnej roboty, jednak ich działanie na roślinne choroby bakteryjne jest słabe. W przypadku obaw o pozostałe okazy można je opryskać zapobiegawczo wymienionymi środkami ochrony roślin.

Profilaktycznie najlepiej nie przestawiać storczyka z miejsca na miejsce i nie zalewać jego korzeni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pomarszczony storczyk [Ekspert radzi]