Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chory różanecznik [Porady eksperta]

dr Hanna Masternak, specjalistka ochrony roślin

Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA8BIM%OV,jS8BIM:printOutputPstSboolInteenumInteClrmprintSixteenBitboolprinterNameTEXTBrother DCP-6690CW PrinterprintProofSetupObjcProof SetupproofSetupBltnenumbuiltinProofproofCMYK8BIM;
chory różanecznik
fot. Anna Kulikowska

Pyta Agnieszka Adamek: Na liściach mojego różanecznika pojawiły się dziwne białe plamy z nalotem. Co to może być? Czy krzewy można wyleczyć?

Radzi dr Hanna Masternak, specjalistka ochrony roślin:

Różanecznik został porażony przez mączniaka prawdziwego - chorobę grzybową, która przez cały okres wegetacji atakuje młode liście. Infekcjom i rozwojowi mączniaka sprzyja wilgotna atmosfera i osłabienie roślin, np. z powodu złych warunków uprawy. Na górnej stronie liści początkowo widać małe plamy z białym puszystymnalotem. Plamy szybko się powiększają i mogą pokryć cały liść, który wkrótce zamiera. Po stwierdzeniu objawów choroby krzewy należy opryskać 2-3-krotnie co 7-10 dni, jednym z preparatów: Agricolle Spray lub Signum 33 WG, a także wzmocnić je Bioseptem Acive lub Septovitalem 200 SL.

Skomentuj:

Chory różanecznik [Porady eksperta]