Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Antraknoza różanecznika [Ekspert radzi]

dr Wojciech Słomka

Proszę o poradę, jak zlikwidować brunatne plamy na liściach rododendronów. Pyta: Krzysztof Woźniak

Grzyb wywołujący antraknozę różanecznika (objawy widoczne na liściach) odpowiada też za rozwój gorzkiej zgnilizny jabłek.
Grzyb wywołujący antraknozę różanecznika (objawy widoczne na liściach) odpowiada też za rozwój gorzkiej zgnilizny jabłek.
Fot, hbpictures shutterstoc

 

Wojciech Słomka

dr Wojciech Słomka - specjalista ds. ochrony roślin

Na liściach widać objawy antraknozy różanecznika wywołanej przez grzyb Colletotrichum gloeosporioides. Do infekcji mogło dojść np. przez przeniesienie zarodników z jabłoni, z chwastów (bo ta choroba atakuje także te rośliny) lub z gleby.Różaneczniki mają delikatny system korzeniowy, są więc wrażliwe na zalanie i brak powietrza w podłożu. Jeśli więc roślina była wielokrotnie zalewana, jej kondycja uległa osłabieniu - w rezultacie jest bardziej podatna na infekcje. W tej sytuacji w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym radzę zastosować środki chemiczne, najlepiej Sarfun 500 SC, ewentualnie Topsin M 500 SC bądź inny preparat zawierający mankozeb (substancję grzybobójczą).

Rośliny opryskujemy minimum trzykrotnie, co 10-14 dni, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 15°C. Dodatkowo przy podlewaniu nie zraszamy liści. W sezonie proszę dokładnie zbierać opadłe liście i je palić. Kompostowanie ich jest niewskazane, bo zarodniki tej choroby mają duże zdolności przeżycia w długim czasie.
Radzę też w nadchodzącym sezonie ponownie zakwasić podłoże siarczanem amonu. Jeśli zechce Pan w bardziej kompleksowy sposób zadbać o krzew, można po wyleczeniu rośliny zastosować hormony wzrostu, które ułatwią regenerację uszkodzonych komórek. Polecam preparat Asahi SL. W przypadku roślin kwasolubnych i iglaków efekty będą spektakularne  po upływie roku od zastosowania. Ważne! Różanecznik można osłonić przed mrozem agrowłókniną dopiero przy spadku temperatury poniżej -5°C. I uwaga, choroba ma tendencję do powracania, dlatego tak istotna jest stała obserwacja roślin i natychmiastowe reagowanie w razie jej nawrotu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Antraknoza różanecznika [Ekspert radzi]