Monstera choroby czyli brązowe plamy na monsterze

dr Wojciech Słomka, specjalista ochrony roślin, KJ

Brązowe plamy na monsterze? Na mojej dużej monsterze pojawiły się brzydkie plamy. Jak uratować roślinę? Paweł Rosłaniec

22230620 https bi
Fot. Shutterstock/Piamphon Chanpiam

Monstera choroby grzybowe

Okaz choruje na plamistość liści. Infekcja zaczyna się od małej plamki, która w ciągu kilku dni może się bardzo powiększyć. Zniszczone liście należy usunąć. Leczenie to opryski Topsinem M 500 SC lub Discusem 500 SC. Stosujemy je trzykrotnie, co 7-10 dni. Aby nie zagrażały zdrowiu domowników i zwierząt, wykonujemy je prysznicem lub w specjalnej foliowej tubie. Następnie pozostawiamy roślinę do wyschnięcia. Dla poprawy warunków monsterę warto potem przestawić bliżej światła, a po zakończeniu terapii odżywić ją nawozem dla doniczkowych roślin zielonych.

Kwiat monstera dziurawa. Najpopularniejsza roślina domowa. Jak ją pielęgnować?

Monstera czarne plamy

Choć monstera jest dość odporną rośliną ma też swoje słabości. Czarne plamy na liściach zwykle pojawiają się zimą, gdy monsterze zaczyna być zbyt zimno. Jak tylko zobaczymy plami roślinę należy przestawić w cieplejsze miejsce tam gdzie nie będą jej grozić przeciągi.

Monstera dziurawa. Jak ją prawidłowo uprawiać i pielęgnować

Monstera białe plamy na liściach

To nic innego jak plamy powstałe od poparzenia słonecznego. Trzeba jak najszybciej roślinę odstawić od okna do bardziej zacienione miejsca, gdzie będą docierać rozproszone promienie słoneczne.

Blade plamy na liściach

Pojawiające się na roślinie blade plamki to nic innego jak znak, że brakuje jej składników odżywczych. Warto wówczas kupić specjalną odżywkę do monstery lub do roślin zielonych doniczkowych.

Liście żółkną

Jeśli żółknięcie liści rozpoczęło się od dolnych liści możemy przypuszczać ze doszło do przelania rośliny. Trzeba wówczas sprawdzić stan korzeni czy nie zgniły. Trzeba wymienić ziemię na suchą bo monstera nie toleruje zbyt mokrego podłoża.
 

Skomentuj:

Monstera choroby czyli brązowe plamy na monsterze