Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przesadzać brzózkę samosiejkę?

Odpowiada: Piotr Syga

Mam takie pytanie - czy mogę teraz przesadzić młodą brzózkę (samosiejkę) i ewentualnie w jaki sposób. Czy takie drzewo rosnące 4 metry od domu może rzeczywiście być kłopotliwe? Bardzo mi zależy osłonić od tej strony wysoki dom wysokimi drzewami i mam tylko tyle miejsca. Będę bardzo wdzięczna za pomoc

2523747 https bi

Przesadzanie brzozy w maju

Zanim drzewa zaczną wypuszczać liście śmiało można je przesadzać. Końcówka zimy i przedwiośnie to odpowiednia pora na takie zabiegi. Następny termin to jesień, kiedy drzewa zrzucą liście. Jeśli drzewko jest małe łatwo je wykopać wraz z całą bryłą ziemi, dlatego w tym przypadku wiosenne przesadzanie może się trochę przeciągnąć w czasie.
 
Brzozy mają płaski system korzeniowy, dlatego łatwo się je wykopuję. Proszę jednak pamiętać że korzenie rozrastają się dość szeroko i nie należy ich zbytnio skracać. Jeśli to możliwe, średnica wykopywanej bryły korzeniowej nie powinna być mniejsza od szerokości korony drzewka. Proszę pamiętać, że najważniejsze dla rośliny są korzenie te najdrobniejsze, które tworzą gęstą sieć.

Brzozę sadzimy w zwykłej ziemi ogrodowej, lecz nie za głęboko Korzeń umieszczamy w podłożu na głębokości tej samej, na której rósł wcześniej. Sypaną ziemię zagęszczamy przez ubijanie lub lepiej przez polewanie wodą. Posadzone drzewo trzeba regularnie podlewać, zwłaszcza latem podczas suszy. Wokół pnia usypujemy ziemny krąg o średnicy bryły korzeniowej przesadzanego drzewka, żeby woda nie rozlewała się na boki i była dostępna dla korzeni.

Czy brzoza posadzona 4m od domu może być kłopotliwa? Jak dla kogo i zależy co kto lubi. O kilku rzeczach warto jednak wiedzieć.

Jeśli brzoza ma rosnąć od strony zachodniej domu wiatr będzie nawiewał najwięcej liści czy nasion. Starsze drzewo raczej nie będzie dotykało gałęziami muru, czy okien. Istnieje jednak ryzyko, że podczas wichury mogłoby się powalić na dom. Jest to jednak najczarniejszy ze scenariuszy i możliwy za wiele lat. Proszę mieć na uwadze nie tylko własny dom.


    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przesadzać brzózkę samosiejkę?