Ogród zimowy. Czy warto go mieć?

Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl

Czy ogród zimowy to niepotrzebny wydatek czy ciekawe urozmaicenie budynku? Czy salon z widokiem na gwiazdy lub gabinet pośród kwitnących mandarynek są jeszcze ciągle poza zasięgiem możliwości przeciętnego właściciela domu w Polsce?

Ogród zimowy
Ogród zimowy
Fot. budowlany.pl
Budowę ogrodu zimowego przy swoim domu rozważa coraz większa liczba Polaków. Jest to niewątpliwe duża atrakcja, którą trzeba zaplanować jeszcze na etapie projektu. Uważne zaplanowanie budowy ogrodu zimowego pozwala uniknąć późniejszych problemów wynikających z użytkowania takiej konstrukcji. Aby wymarzony projekt odniósł sukces, należy przeanalizować podstawowe elementy inwestycji: wybór strony świata, z której ma być umieszczony ogród, wykonanie projektu i konstrukcji, kwestie ogrzewania, wentylacji, cieniowania i prawnych formalności.

Wschody czy zachody słońca?

Ogród zimowy powinien przede wszystkim dobrze komponować się z domem. Najlepiej, jeśli podkreśla jego charakter i wzbogaca elewację, podnosząc tym wartość nieruchomości. Ważna jest także lokalizacja względem słońca. Dbając o dobry system szybkiego chłodzenia i wymiany powietrza, najwięcej uwagi trzeba poświęcić konstrukcjom o południowej ekspozycji. Zaletą tego położenia jest możliwość domowej uprawy egzotycznych kwiatów i roślin. Lepiej nie budować natomiast oranżerii od strony północnej. Oprócz chłodu, niedogodność stanowi tu także niedobór światła, co jednak możemy naprawić planując przezroczysty dach. "Północna" konstrukcja tworzy z drugiej strony doskonały bufor przed wnikaniem chłodu do domu w okresie jesienno-zimowym. Najbardziej optymalne lokalizacje ogrodu zimowego to wschodnia i zachodnia strona domu. Dzięki umiarkowanej ilości słońca wpadającego do wnętrza, mamy możliwość urządzenia w ogrodzie zimowym zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego jak i porannej jadalni.

Od fundamentu do krokwi dachowych

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zaplanowanie budowy ogrodu zimowego już na etapie projektowania domu. Warto zapoznać się wcześniej z ofertą typowych ogrodów zimowych dostępnych w katalogach lub np. stronie internetowej. Projekt wykonany na zamówienie będzie na pewno droższy niż rozwiązania dostępne na rynku.

Konstrukcja. Musi być zaprojektowana tak, żeby nie zaszkodził jej ciężar zalegającego śniegu lub podmuchy wiatru. Nie może też ulegać rozszczelnieniu, co jest groźne zwłaszcza w miejscu połączenia ścian ogrodu zimowego z budynkiem. Dach powinien więc mieć odpowiednie pochylenie (10-45 stopni), umożliwiające swobodne zsuwanie się śniegu. Do jego wykonania można zastosować tzw. szkło zespolone, składające się z szyby hartowanej oraz klejonej. W przypadku rozbicia nie rozpryskuje się ono na ostre kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie. Profile nośne muszą być z kolei zamontowane tak, by nie poddawały się wichurom.

Ochrona przed wodą. Skuteczne odprowadzenie wody zapewniają ozdobne rynny systemowe i maskowane w specjalnych tubach rury spustowe. Odprowadzają wodę deszczową poza dach i dzięki temu nie spływa ona po szklanych ścianach. Oprócz tego konieczne są uszczelki na krokwiach, rynnach, profilu kalenicowym i na styku ogrodu z murem. Dodatkowo niektóre połączenia wypełnia się specjalistyczną, rozprężną taśmą, która zapewnia wysoką ochronę przed przenikaniem wody.

Fundament. Równie istotny jest trwały, betonowy fundament - koniecznie zbrojony i zaizolowany termicznie i przeciwwodnie. Najlepiej, jeżeli zostanie zaprojektowany i wykonany w trakcie budowy domu. Gdy zabudowujemy taras, należy najpierw sprawdzić jego wytrzymałość oraz zaprojektować miejsca odprowadzania wody opadowej.

Uff, jak gorąco!

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na dostarczenie ciepła zimą jest zastosowanie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Trzeba jednak pamiętać, że system tego typu jest dość bezwładny: w chwili, gdy słońce zaczyna szybko nagrzewać wnętrze, nagrzana wcześniej podłoga stosunkowo długo się wychładza. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników konwekcyjnych lub elektrycznych grzejników panelowych albo - co jest niestety najdroższym rozwiązaniem - klimatyzacji, która najszybciej zareaguje na zmiany i dostosuje temperaturę.

Wymiana powietrza

Dobra wentylacja ogrodu zimowego ma znaczenie nie tylko dla rozwoju roślin, ale bezpośrednio wpływa także na komfort użytkowników ogrodu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na dobrą wentylację. W cieplejszych okresach roku możemy otwierać lub uchylać okna, w chłodniejszych - wystarczają nawiewniki i wywietrzniki.

System wentylacji może być grawitacyjny: nawiewniki tuż nad podłogą oraz wywietrzniki, czyli kratki wywiewne u góry, pod zadaszeniem.

Poleca się odwrócenie cyklu wentylacji poprzez podawanie powietrza do wewnątrz z góry, a odprowadzanie poprzez wywietrzniki umieszczone w dolnej części konstrukcji. Dzięki takiemu przepływowi unika się efektu "marznących nóg". Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem pozostaje zaprojektowanie drzwi przesuwnych, harmonijkowych lub uchylno-przesuwnych, które gwarantują dobre i szybkie wietrzenie pomieszczenia.

Konieczne dokumenty

Warto też zwrócić uwagę na formalności, jakich musimy dopełnić. Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego domu to ingerencja w konstrukcję budynku, a więc wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (niezależnie od powierzchni ogrodu zimowego). Wolno stojący ogród zimowy o powierzchni do 25 m można wybudować na zasadzie zgłoszenia w starostwie lub urzędzie gminy. Na ogród większy trzeba uzyskać pozwolenie. Podejmując decyzję o budowie, pamiętajmy, że ogród zimowy z aluminium i szkła, tak jak dom, musi sprostać szeregowi wymagań technicznych, więc nie powierzajmy realizacji swoich marzeń niesprawdzonej ekipie.Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl

Skomentuj:

Ogród zimowy. Czy warto go mieć?