Żywopłot - zielone ogrodzenie
Aby mieć piękny żywopłot, musimy najpierw dobrze przygotować mu podłoże, a następnie troskliwie go pielęgnować.
Dzisiejsze żywopłoty są kolorowe. Tworzą się raczej krajobraz otaczający ogród - zdobią go, niż chronią prywatność jego posiadaczy.
Głównym elementem wszystkich żywopłotów są dziś rośliny zimozielone. Dopiero przed nimi sadzimy skupiska bylin i niskich krzewów, tworzące kompozycję o barwach zmieniających się wraz z przemijaniem kolejnych pór roku.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w samym żywopłocie wymieszać z roślinami o trwałym listowiu gatunki kwitnące lub o barwnych liściach, czy takie gatunki, które wyjątkowo pięknie przebarwiają się jesienią. Będą one wspaniałymi ozdobnikami.
Jeśli zdecydowaliśmy się na niski żywopłot, mający np. podzielić ogród na odrębne części, możemy wybrać do niego rośliny wolno rosnące, gęsto ulistnione, o przysadzistych kształtach. Szczodrzeniec, lawenda, czy suchodrzew lubią glebę ubogą, nawet wapienną. Wszystkie te krzewy wymagają odpowiedniego cięcia pielęgnacyjnego.
Strzyżemy żywopłot
Kolejnym sekretem właściwie pielęgnowanego żywopłotu jest cięcie. Niezbyt zwarty, lekki żywopłot nieformowany nie powinien być pozostawiany sam sobie. Bardzo częstym błędem popełnianym przez właścicieli ogrodów, jest zapominanie o jego przycinaniu. W efekcie czego żywopłot jest rzadki i wynędzniały.
Cięcia należy dokonywać każdego roku w połowie nowo wyrosłych pędów. Jeżeli będziemy skrupulatnie przestrzegać powyższej zasady, po kilku latach ograniczymy się już tylko do obcinania późnym latem zbytecznych, suchych gałęzi.
Kompozycja jest bardzo ważna
Uroda żywopłotu zależy również od wyboru roślin stanowiących jego "korpus". Nie ma tu żadnych uniwersalnych zasad, do których należałoby się zastosować: znaczną rolę odgrywają osobiste upodobania, klimat czy gleba. Istotne jest tylko jedno: krzewy o trwałych liściach powinny stanowić jedną trzecią żywopłotu, jeśli chcemy, aby ten nie przypominał przypadkowego skupiska roślin, i aby pięknie wyglądał przez cały rok. Niektóre krzewy będą się tu dobrze rozwijać pod warunkiem, że o nie zadbamy: rokitnik, aukuba japońska, bukszpan, trzmielina, ostrokrzew.
Zobacz także:
Żywopłot z małych krzewinek i krzewów
Żywe płoty
Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl
- Więcej o:
Bukszpan (Buxus sempervirens). Co warto wiedzieć o bukszpanie?
Zimozielony żywopłot
Żywopłot z małych krzewinek i krzewów
Żywopłot - krzewy najlepsze na niskie żywopłoty
Żywopłot - odgradzamy się od sąsiadów
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą