Trujące jagódki w ogrodzie - uważaj na dzieci
Jakie ogrodowe rośliny mogą być niebezpieczne dla maluchów? Adam J.
Wawrzynek (Daphne). Najpopularniejszy jest wawrzynek wilczełyko (D. mezereum), krzew, który kwitnie na przedwiośniu, zarówno w ogrodach, jak i zalesionych górzystych rejonach Polski. Ma efektowne owoce - lśniące, czerwone i, co gorsza, dość smaczne, słodko--kwaśne. Są przysmakiem ptaków, zwłaszcza drozdów, ale zjedzenie kilku przez człowieka wywołuje zapalenie błon śluzowych, ból szyi, skurcze i kolki, a u dzieci może prowadzić do śmierci.
Jałowiec sabiński (Juniperus sabina). To mało wymagający iglak, który ma wiele odmian o gniazdowym lub płożącym pokroju. Wszystkie jego części zawierają trujący olejek eteryczny. Spożycie jego niebieskawych owoców wywołuje wymioty, stany zapalne żołądka i jelit, a nawet śmierć. Trujący, choć nieco mniej niebezpieczny, jest jałowiec wirginijski (J. virginiana). Jedynie owoce jałowca pospolitego (J. communis) mogą być wykorzystywane jako przyprawa.
Ostrokrzew (Ilex). Atutem tego krzewu są zimozielone liście i błyszczące, czerwone owoce. Ponieważ jest to gatunek dwupienny, owoce masowo tworzą jedynie odmiany żeńskie, w których pobliżu rośnie przynajmniej jeden okaz męski. Jagody są przysmakiem ptaków, ale zawarte w nich alkaloidy u ludzi wywołują wymioty, biegunkę, zapalenie nerek. Spożycie przez dziecko 20-30 jagódek może spowodować nawet śmiertelne zatrucie.
Złotokap (Laburnum). To okazały krzew lub małe drzewo o pięknych żółtych kwiatach podobnych do glicynii. Często prowadzony jest przy ścianach i pergolach. Wszystkie jego części (także kwiaty) są trujące. Najwięcej szkodliwej cytozyny zawierają nasiona. Ich spożycie może spowodować gwałtowne wymioty, skurcze i zaburzenia czynności oddechowych. Śmiertelna dawka dla dzieci to kilkanaście nasion.
Rącznik (Ricinus). Niesamowita jak na roślinę sezonową wysokość (2-3 m) i piękny pokrój sprawiają, że rącznik trafia do wielu ogrodów. Jego nasiona zawierają dużą ilość jednej z najsilniejszych roślinnych trucizn - rycyny. Objawami zatrucia są pieczenie w ustach, zawroty głowy, ostra biegunka. Zjedzenie kilkunastu nasion przez osobę dorosłą, a tylko kilku przez dziecko może spowodować śmierć.
Cis (Taxus). Jest jednym z niewielu iglaków nadających się do cienistych miejsc. Zawiera trujący alkaloid - taksynę. Nie zawierają jej tylko czerwone mięsiste części jagód. Niestety, w słodkawym miąższu znajduje się silnie trujące nasiono. Taksyna powoduje uszkodzenie nerek i osłabienie serca. U cisa owoce zawiązują się na okazach żeńskich. Odmiany męskie, np. 'Krzysztof' i 'Wojtek', ich nie tworzą.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Aranżacje ogrodów. Kącik dla dzieci w ogrodzie
Krzewy ozdobne: złotokap - niedoceniony krzew
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik