Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fikus i jego nabłyszczanie

Odpowiada: Wiesław Gawryś

Czy nabłyszczanie fikusa, które uchroni go przed zabrudzeniami, jest dla niego bezpieczne?

Fikus lirolistny - preparatem nabłyszczającym opryskujemy tylko górną powierzchnię liści
Fikus lirolistny - preparatem nabłyszczającym opryskujemy tylko górną powierzchnię liści
Fot. Flora Dania
Pytanie: Mam fikusa lirolistnego. Na jego błyszczącej skórce widać każdy pyłek i inne zabrudzenie. Słyszałam, że nabłyszczanie specjalnym preparatem ochroni liście przed szybkim pokrywaniem się kurzem. Czy to jednak tej roślinie nie zaszkodzi?

Odpowiedź: Nabłyszczanie liści fikusa rzeczywiście sprawi, że kurz się będzie na nich wolniej osadzał. To dzięki temu, że nabłyszczacze zawierają wosk. Substancja ta chroni roślinę także przed nadmierną utratą wody przez parowanie oraz utrudnia wnikanie do jej tkanek niektórych grzybów chorobotwórczych. Preparatem nabłyszczającym opryskujemy tylko górną powierzchnię liści, z odległości 15-30 cm. Nie należy używać go w nadmiarze i częściej niż co 2-4 tygodnie.

Pamiętajmy jednak, że niektóre rośliny nie znoszą nabłyszczania. Do tej grupy należą gatunki o owłosionych liściach, np. ginura i fiołki afrykańskie, a także cissusy, cyklameny, fitonie, juki, kaktusy, paprocie oraz storczyki. Unikajmy też opryskiwania młodych liści, pąków kwiatowych i kwiatów. Jeśli mamy wątpliwości, czy roślina dobrze zniesie zabieg, opryskajmy najpierw jeden jej liść, a dopiero, jeśli będzie w dobrym stanie po tygodniu lub dwóch, zaaplikujmy ten zabieg wszystkim pozostałym.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

    Więcej o:

Skomentuj:

Fikus i jego nabłyszczanie