Harmonijne, mozaikowe, tęczowe zestawy kwiatów w skrzynkach balkonowych

Tekst dr MAGDALENA NARKIEWICZ, MAŁGORZATA SZYMCZYKIEWICZ

Kwiaty na balkonach i tarasach można zestawiać w różnorodnych kompozycjach. Wystarczy puścić wodze fantazji.

Kwiaty balkonowe. Fioletowa smukła szałwia omszona i lawenda francuska, różowe łubiny i naparstnica, pomarańczowe nagietki i bladoróżowa skalnica
Kwiaty balkonowe. Fioletowa smukła szałwia omszona i lawenda francuska, różowe łubiny i naparstnica, pomarańczowe nagietki i bladoróżowa skalnica
Fot. Tomasz Ciesielski
Na jakie rośliny zdecydować się w tym sezonie? Ten problem zwykle gnębi nas, gdy przychodzi czas obsadzania balkonowych pojemników. Jeśli nie poskromimy ogrodniczego apetytu i poupychamy na balkonie przeróżne kwiaty, powstanie po prostu bałagan. Dlatego trzeba dokonać wyboru jedynie kilku roślin. Da to nam możliwość utworzenia w skrzynkach powtarzającego się rytmu, co porządkuje kompozycję i nadaje jej przejrzystość.

ROZSĄDNE WYBORY

Warto w porę przemyśleć choćby ramowy projekt aranżacji, by nie stracić głowy w czasie zakupów. Na dekorację balkonu trzeba mieć jakiś pomysł. Bardzo ważny jest dobór kolorów kwiatów, bo mają one duży wpływ na nasze samopoczucie: błękitne i fioletowe wyciszają, różowe nastrajają optymistycznie, pomarańczowe i czerwone dodają energii.

WYRAŹNE KONTRASTY

Silnie kontrastowe zestawy, np. barwy czerwonej z intensywnie żółtą i niebieską albo purpury z bielą i nasyconym różem, rzucają się w oczy jak reklamowy billboard. Widać je z ulicy, nawet jeśli znajdują się na wysokim piętrze budynku. To ich wielka zaleta, ale nie jedyna. Są uniwersalne, dobrze wyglądają na każdym tle, przy każdej pogodzie i o każdej porze. Łatwo to wyjaśnić. Na przykład ciemny granat i fiolet w upalne dni dają wrażenie chłodu, którego jesteśmy spragnieni, ale kolory te oglądane z daleka są słabo widoczne. Dopełniają się z czerwienią, która nie tylko błyszczy jak neon, ale także "ogrzewa", gdy pogoda nie dopisuje. Z kolei o zmierzchu gasną wszystkie barwy z wyjątkiem bieli, a wówczas to ona staje się główną atrakcją balkonowych skrzynek. Dlatego - chociaż kolor ten jest mało wyrazisty w pełnym słońcu - nie powinno zabraknąć bieli w miejscach, gdzie spędzamy letnie wieczory. Ciekawie wyglądają także inne zestawienia, np. czerwieni z fioletem i pomarańczem, błękitu z fioletem i żółtym. Ewentualne "zgrzyty" kolorystyczne tonować będzie zieleń liści, świetnie sprawdzająca się jako kwiatowa oprawa.

DELIKATNE RÓŻNICE

Połączenia roślin o pastelowych odcieniach prezentują się wyjątkowo elegancko, a przy tym romantycznie. Co prawda widziane z daleka wszystkie ich elementy zlewają się ze sobą, tworząc jeden barwny obłok, ale z bliska są prawdziwym balsamem dla oczu. Dlatego warto je wybrać, jeśli wśród balkonowych kwiatów często spędzamy chwile relaksu. Gdy nie ma krzykliwych akcentów, nasz wzrok sam wynajduje najdrobniejsze detale - wzorek na płatkach, oryginalny kształt kwiatów czy pylników... Dlatego nawet w zestawach kwiatów zabarwionych niemal identycznie nie ma mowy o monotonii. Takie kompozycje dużo zyskują, jeśli dołączy się do nich gatunki o ozdobnych liściach; z tym że i one nie powinny być w mocnych kolorach.

PODWÓJNE DNO

Skrzynki z podwójnym dnem oszczędzają nam pracy i zapewniają roślinom równomierne nawilgocenie. Woda wlewana przez otwór ze wskaźnikiem jej poziomu gromadzi się na dnie i stopniowo podsiąka do podłoża przez ażurową wkładkę. Takie skrzynki, dostępne w kilku rozmiarach i wykonane z różnych materiałów, kosztują 30-200 zł.

RADY PRAKTYCZNE

- W naszych wyborach powinniśmy się kierować wymaganiami roślin. Wystawione na żar południowego słońca pojemniki często nie są odpowiednim miejscem dla kwiatów. Spora ich grupa potrzebuje bowiem dużo słońca, ale jego promienie powinny padać z ukosa, tak jak dzieje się rano lub wieczorem.

- Zwykle rośliny o szorstko omszonych lub pokrytych grubym woskiem liściach - m.in. pelargonie rabatowe, złocienie krzewiaste, plektrantusy i przypołudniki - dobrze znoszą lejący się z nieba żar i brak wody, natomiast te, których zieleń jest bardzo delikatna - np. lobelie, niecierpki, fuksje i werbeny - w pełnym słońcu szybko więdną. Dobierając gatunki, których potrzeb nie znamy, warto kierować się cechami ich budowy.

- Najwygodniej stworzyć kompozycję z odmian jednego gatunku - mają te same potrzeby. Takie możliwości dają np. pelargonie, begonie, werbeny, petunie i surfinie, których różnorodność jest ogromna. Pamiętajmy jednak, że odmiany o jasnych liściach z reguły są wrażliwsze na ostre słońce od ciemnozielonych.

- W skrzynkach miejsca jest niewiele. Sąsiedzi nie będą wzajemnie się zagłuszać, gdy połączymy rośliny o różnym typie wzrostu: krzaczastym, przewieszającym się i zwisłym. Przed sadzeniem doniczki z wybranymi kwiatami warto na próbę postawić obok siebie w skrzynkach, by sprawdzić, czy dobrze się razem prezentują.

- Kwiaty trzeba dobierać według podobnych wymagań - w jednym pojemniku mogą rosnąć takie rośliny, które potrzebują tej samej ilości wilgoci i nasłonecznienia oraz preferują zbliżony odczyn podłoża.

    Więcej o:

Skomentuj:

Harmonijne, mozaikowe, tęczowe zestawy kwiatów w skrzynkach balkonowych