Lato pachnące liliami
Wśród letnich kwiatów cebulowych lilie wyróżniają się nie tylko urodą i wzrostem, ale także największą liczbą odmian.
Taka mnogość skłoniła botaników do podzielenia tego rodzaju na grupy. Jedne z nich w naszych warunkach klimatycznych mogą rosnąć w gruncie, inne zaś ze względu na wrażliwość na mróz uprawiane są w szklarniach i sprzedawane jako kwiaty cięte.
Głównym atrybutem lilii są kwiaty. Najbardziej cenimy te w kształcie długich trąbek lub lejków (jak u np. u lilii królewskiej), ale ciekawe są także turbanowe (jak u lilii złotogłów) i dzwonkowate (jak u bulwkowatej). Na pędzie tworzą kwiatostan - grono albo baldachogrono. Najwcześniejsze lilie zakwitają pod koniec maja, najpóźniejsze w sierpniu. Dobierając odpowiednio odmiany, można się więc długo cieszyć ich kwiatami.
Łodygi pokryte wąskimi liśćmi u najwyższych odmian (np. z grupy Orienpetów) osiągają nawet ponad 2 m, podczas gdy u lilii drobnej i przepysznej mają tylko kilkadziesiąt centymetrów. U podstawy rośliny wyrasta rozeta liściowa, a pod ziemią znajduje się cebula złożona z łusek. Warto zadbać o stworzenie dobrych warunków dla lilii, bo to kwiaty długowieczne i rozrastając się w kępy, z roku na rok kwitną coraz obficiej.
Lilia jako roślina ozdobna znana jest od 5 tys. lat. W starożytnej Grecji wierzono, że kwiat ten powstał z kropli mleka bogini Hery. Chrześcijanie uznają lilię za symbol czystości i niewinności, jest ona również atrybutem Marii Panny, Jana Chrzciciela i św. Antoniego. Lilia symbolizuje też majestat i godność królewską.
TAJNIKI PIELĘGNACJI LILII
- Stanowisko. Dla większości lilii powinno być słoneczne. W cieniu mogą rosnąć odmiany z grupy Martagon. Półcień znosi lilia biała, bulwkowata i niektóre mieszańce (informacje są na opakowaniu cebul).
- Gleba. Powinna być przepuszczalna, dobrze uprawiona i oczyszczona z chwastów. Po posadzeniu cebul przysypujemy ziemię kilkucentymetrową warstwą kompostu, by stworzyć dobre warunki do wzrostu tzw. korzeni pędowych, formujących się w ziemi, ale ponad cebulą. Wymagania lilii co do odczynu podłoża są różne dla różnych grup.
- Sadzenie. Cebule lilii można sadzić od połowy września do połowy października, a także w kwietniu. Umieszczamy je na głębokości równej obwodowi cebuli (co najmniej 5 cm) co 30-50 cm (zależnie od wielkości cebul).
- Nawożenie. Wiosną lilie zasilamy nawozem do roślin cebulowych lub nawozem do gatunków kwitnących. W okresie zawiązywania pąków wskazany jest sam nawóz potasowy (1 łyżeczkę rozpuszczamy w 10 l wody i tym roztworem podlewamy podłoże o pow. 1 m2).
- Pielęgnowanie. Ciężkie od kwiatów łodygi lilii warto podeprzeć palikiem, by się nie wyłamały. Przekwitłe kwiaty trzeba obrywać, aby nie dopuścić do zawiązywania się nasion (to osłabia cebule).
- Przesadzanie. Lilie lubią się zadomowić w jednym miejscu przez kilka lat. Gdy jednak zauważymy, że kwitną coraz słabiej, trzeba je przesadzić wczesną jesienią na nowe miejsce.
- Podlewanie. Rośliny te wystarczy nawodnić dość obficie raz w tygodniu (jeśli długo nie pada deszcz).
- Rozmnażanie. Lilie tworzą cebulki przybyszowe (w ziemi), a niektóre gatunki także cebulki pędowe. Z jednych i drugich w prosty sposób otrzymamy nowe rośliny, które po 2-3 latach powinny zakwitnąć. Od dużych cebul możemy oddzielić zewnętrzne łuski z kawałkiem piętki. Z nich także wyrosną nowe cebulki, lecz ten sposób wymaga więcej zabiegów.
LILIE DO NASZYCH OGRODÓW
- Mieszańce azjatyckie. To bardzo liczna grupa i łatwa w uprawie. Należące do niej odmiany powstały ze skrzyżowania m.in. lilii dahurskiej, tygrysiej i bulwkowatej. Ich różnobarwne, liczne kwiaty mają dzwonkowaty kształt i są trwałe, ale zazwyczaj nie pachną. Zależnie od odmiany kwitną od maja do połowy lipca. Rośliny te są odporne na mrozy, a także na choroby. Sprzyja im słoneczne stanowisko i przepuszczalna gleba o odczynie lekko kwaśnym.
- Mieszańce trąbkowe. Są krzyżówkami lilii królewskiej z innymi gatunkami. Mają pachnące kwiaty najczęściej w kształcie lejka. Rośliny tworzą ich bardzo wiele na pędach o wysokości do 180 cm. Tym odmianom odpowiada pełne słońce i żyzna gleba o odczynie lekko zasadowym. Młodym pędom szkodzą przymrozki - w razie potrzeby warto je więc okryć włókniną. Późną jesienią ściółkujemy miejsce, w którym rosną cebule.
- Mieszańce Martagon. Matką tej grupy jest lilia złotogłów, którą skrzyżowano z innymi gatunkami. Rozpoznamy je po kwiatach w kształcie turbanów, które w czerwcu i lipcu zdobią pędy o wysokości 100-170 cm. Odmiany te dobrze rosną w miejscach półcienistych, w próchnicznym podłożu o odczynie obojętnym. Ich cebule są odporne na mróz, ale pąki mogą zostać uszkodzone przez wiosenne przymrozki.
- Mieszańce międzygatunkowe. Największą popularnością cieszą się mieszańce lilii orientalnych z trąbkowymi, zwane popularnie Orienpetami (OT). Wyrastają one do 250 cm, od lipca do września tworzą wielkie dwu- lub trójbarwne pachnące kwiaty. Ta grupa jest odporna na mróz i w znacznym stopniu na choroby. Najobficiej kwitną po 3-4 latach od posadzenia. Lubią słońce i glebę gliniasto-piaszczystą, bogatą w wapń, o odczynie lekko zasadowym.
- Mieszańce orientalne i longiflorum . Obie grupy tworzą piękne, pachnące kwiaty, lecz ich cebule są wrażliwe na mróz. W ogrodzie sadzimy je wiosną w dużych doniczkach, a na zimę wnosimy do pomieszczenia.
są u nas mało znane, a mieszańce candidum uchodzą za kłopotliwe w uprawie, chociaż wywodzą się od lilii białej.
GATUNKI BOTANICZNE
W Polsce można uprawiać cztery gatunki botaniczne, w tym dwa pochodzące z naszej rodzinnej flory. Są raczej odporne na mrozy.
- Lilia biała (Lilium candidum) jest jedną z najdłużej uprawianych roślin ozdobnych. Kwitnie w czerwcu na pędach o długości 80-120 cm. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste. Wymaga przepuszczalnej gleby, bogatej w wapń.
- Lilia królewska (L. regale). Osiąga 80-120 cm wzrostu. Na jednym pędzie może powstać do 25 kwiatów roztaczających intensywny zapach. Cebule tego gatunku sadzimy w miejscach nasłonecznionych, w przepuszczalnej, żyznej ziemi.
- Lilia złotogłów (L. martagon) to nasz krajowy gatunek (w naturze jest pod ochroną), rośnie głównie w górskich lasach, lubi więc półcień, a także wapienną glebę. W czerwcu i lipcu podziwiamy jej lekko różowe kwiaty w kształcie turbana, zebrane po kilkanaście w groniastych kwiatostanach. Wyrastają one na pędach długości 60-100 cm.
- Lilia bulwkowata (L. bulbiferum) rośnie dziko na Podhalu i Dolnym Śląsku. Rozpoznamy ją po ciemnych bulwkach, które powstają na pędzie w kątach liści. Na końcach pędów (długości 60-120 cm) w czerwcu i lipcu otwierają się pomarańczowe kwiaty o odgiętych płatkach. Rośnie na przeciętnych glebach.
ILE WARTE SĄ CEBULKI
Cebule lilii sprzedawane są pojedynczo lub w paczkach po kilka sztuk.
- azjatycka 'Cecil' . 10 zł/3 szt.
- azjatycka 'Crimson' . 10 zł/3 szt.
- Henriego . 5 zł/szt.
- z grupy Orienpetów 'Red Dutch' . 5 zł/szt.
- z grupy Orienpetów 'Shoking' . 3 zł/szt.
- nepalska . 12 zł/szt.
- orientalna, mieszanka odmian . 10 zł/3 szt.
- trąbkowa 'Pink Perfection' . 3 zł/szt.
- tygrysia 'Red Tiger' . 3 zł/szt.
- tygrysia 'Jessica' . 4 zł/szt.
- złotogłów . 14 zł /szt.
- złotogłów 'Album' . 20 zł/szt.
- Więcej o:
Liliowiec 'Stella de Oro' (Hemerocallis 'Stella de Oro')
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?
Co już można sadzić na balkonie? [Wiosna]
Ściółkowanie korą [Porada eksperta]
Zioła na stres