Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt rabaty w lekkim cieniu

MAŁGORZATA WÓJCIK

Ta rabata założona jest w pobliżu wysokiego muru, który przez kilka godzin dziennie rzuca cień. Wybrano kolorowe rośliny lubiące żyzną, wilgotną glebę.

Kolorowa rabata w lekkim cieniu
Kolorowa rabata w lekkim cieniu
Fot. Flora Press
Na tej rabacie założonej w pobliżu wysokiego ceglanego muru dominują żurawki - ciemnopurpurowe odmiany 'Prince' i lekko srebrzyste odmiany 'Silver Scrolls'. Miejsce jest zacienione przez kilka godzin dziennie. Większość rosnących tu gatunków najlepiej rozwija się na żyznym i wilgotnym podłożu. W sąsiedztwie żurawek posadzono rośliny o jasnych, zielonożółtych liściach kwitnące na niebiesko, żółto bądź różowo. Z ciemną purpurą liści żurawek kontrastują delikatne, jasnoróżowe jarzmianki (Astrantia) 'Buckland'. Tworzą one wysokie kępy (80 cm), szybko się rozrastają i są w pełni mrozoodporne. Podobną wysokość osiągają żółto kwitnące liliowce 'Stella d'Oro'. Do kompozycji doskonale pasują też niskie chabry górskie (Centaurea montana) 'Gold Bullion' o żółtych liściach, niebiesko kwitnące bodziszki (Geranium) i firletki (Lychnis flos-jovis) 'Hort's Variety' o różowych kwiatostanach i szarych, lekko omszonych liściach. Dodatkową ciemną plamę stanowią niskie niebieskie dzwonki 'Blue Waterfall'.

Najniższe piętro tej rabaty tworzy lebiodka (Origanum vulgare) 'Hort's Variety' o żółtym ulistnieniu.

Czy wiesz, że... Żurawki to doskonałe rośliny okrywowe. Kwitną w lipcu. Lubią żyzne i próchniczne podłoże.

CO MOŻNA ZMIENIĆ

Zakładając w ogrodzie tego typu rabatę, niektóre gatunki ze zdjęcia możemy zastąpić innymi, zwłaszcza gdy miejsce jest bardziej słoneczne, a ziemia niezbyt żyzna. Zamiast ciemnoniebieskich dzwonków można posadzić łatwiejszą w uprawie dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans) 'Atropurpurea'. W półcieniu dobrze sprawdzą się kwitnące na różowo skalnice (Saxifraga Arendsa) i tawułki Arendsa (Astilbe x arendsii) 'Pumila'. Zamiast lebiodki można wybrać nisko ścielącą się po ziemi tojeść rozesłaną (Lysimachia nummularia) 'Aurea', natomiast wysokie jarzmianki zastąpić rozchodnikami okazałymi (Sedum spectabile). Z żurawek na polskim rynku najpopularniejsza jest żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) 'Palace Purple'.

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt rabaty w lekkim cieniu