Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piękne i mało kłopotliwe róże

Katarzyna i Andrzej Ćwik

Chciałabym mieć piękne róże, ale mało kłopotliwe. Czy są takie odmiany? Małgorzata Król

Róża okrywowa Gärtnerfreude.
Róża okrywowa Gärtnerfreude.
Fot. www.rosacwik.pl
Róże wzbudzają powszechny zachwyt, ale ich pielęgnowanie wielu osobom kojarzy się z ciężką batalią o zachowanie zdrowego wyglądu krzewów. Niesłusznie! W hodowli róż dokonała się ostatnio wielka rewolucja. Dzisiejsze nowości to odmiany obficie i nieustannie kwitnące przez cały sezon, o efektownych kwiatach i błyszczących liściach. Są do tego stopnia odporne, że nie wymagają stosowania chemicznych środków i odznaczają się wysoką wytrzymałością na mróz. Ich uprawa nie jest zatem uciążliwa i nie kłóci się z ekologią. Kto szuka niewymagających róż w stylu angielskim, o pełnych kwiatach w pastelowych barwach, niech wybierze odmiany z serii Märchenrosen, takie jak np. 'Cinderella', 'Gebrüder Grimm', 'Rotkäppchen'.

Z kolei do serii Rigo-Rosen należą doskonałe na rabaty róże wielokwiatowe o wyjątkowo wysokiej zdrowotności (są praktycznie całkowicie odporne na mączniaka i czarną plamistość), np. 'Rotilia', 'Bad Birnbach' i 'Gärtnerfreude'. Wśród róż pnących prym wiedzie seria Klettermaxe z odmianami 'Amadeus', 'Jasmina' i 'Rosanna'.

Bad Birnbach. Niewielki krzew o wysokości około 50 cm o zwartym pokroju i delikatnie pachnących kwiatach o średnicy 4 cm. Może również służyć jako roślina okrywowa i pojemnikowa.

Gärtnerfreude. Róża okrywowa, obficie kwitnąca, dorastająca do pół metra wysokości, bardzo odporna na mróz. Kwiaty o trwałej malinowej barwie są odporne na deszcz, mają średnicę 4 cm. Pędy są obsypane kwiatami.

Moonlight. Róża pnąca krzew o wysokości do 2 m o kwiatach półpełnych (12 cm średnicy) odznaczających się owocowym zapachem. Zewnętrzne płatki są lekko różowe, a bliżej środka stają się coraz intensywniej żółte.

Jasmina. Róża pnąca o wysokości do 2,5 m, która może być prowadzona także w formie krzewu. Jej fioletoworóżowe kwiaty mają nietypowe dla róż ułożenie płatków. Są niezbyt duże (o średnicy 6 cm) i słodko pachną. Rozwijają się aż do nadejścia mrozów.

Cinderella. Róża o wysokości do 1,5 m o łukowato wygiętych pędach. Zebrane w kiście pełne bladoróżowe kwiaty (o średnicy 10 cm), gęsto wypełnione płatkami, mają mocny owocowy zapach. To laureatka wielu światowych wystaw różanych.

Amadeus. Róża pnąca o pędach dorastających do wysokości 2,5 m. Jej krwistoczerwone podwójne kwiaty mają średnicę 8 cm i delikatnie pachną. Są bardzo liczne. Róża ta jest złotą medalistką kilku międzynarodowych konkursów.

Skomentuj:

Piękne i mało kłopotliwe róże