Styczeń w domu, na balkonie i tarasie

HANNA MASTERNAK, MAŁGORZATA SZYMCZYKIEWICZ

Styczeń to trudny czas dla roślin domowych. Suche powietrze sprzyja chorobom. Oto kilka zasad zimowej pielęgnacji roślin doniczkowych i balkonowych.

Rośliny zimozielone na balkonie i tarasie trzeba podlewać, by nie doznały suszy fizjologicznej
Rośliny zimozielone na balkonie i tarasie trzeba podlewać, by nie doznały suszy fizjologicznej
Fot. Shutterstock
Pięknie kwitnie w styczniu - Szlumbergera (Schlumbergera)

Zwana jest też grudnikiem. Często rozpoczyna kwitnienie już w listopadzie, choć najobfitsze jest ono zwykle w grudniu i styczniu; w sklepach można go kupić do wiosny. Uprawiane są głównie odmiany mieszańcowe o dużych kwiatach w kolorze różowym, czerwonym lub białym. Kępy grudnika osiągają 30-40 cm wysokości i podobną szerokość. Roślina lubi miejsca słoneczne, temperaturę 18-22°C i umiarkowane podlewanie, bo jej grube pędy gromadzą wodę i w zbyt mokrym podłożu zagniwają. Najlepsze podłoże dla niej to mieszanka dla kaktusów. Grudnik łatwo rozmnożyć z sadzonek liściowych.

Jak dbać w styczniu o rośliny na balkonie i tarasie.

Podlewamy

Gatunki zimozielone w pojemnikach nawadniamy w czasie odwilży, aby uchronić je przed suszą fizjologiczną, gdy przy silnym nasłonecznieniu wyparowują wodę, a korzenie nie mogą jej uzupełnić.

Chronimy przed mrozem

Podczas silnych mrozów i wiatrów osłaniamy iglaki i inne rośliny zimozielone, aby uchronić je przed przemarznięciem. Najstaranniej zabezpieczamy bryły korzeniowe, bo korzenie to najdelikatniejsza część rośliny, a w pojemniku są gorzej chronione przed mrozem niż w gruncie.

Jak pielęgnować kwiaty w domu.

Podlewamy

Kwiaty doniczkowe nawadniamy regularnie, zawsze po sprawdzeniu wilgotności podłoża. Zużycie przez rośliny wody o tej porze roku jest ograniczone (zwłaszcza w chłodnych pomieszczeniach) i łatwo o zalanie korzeni. Roślin raczej nie nawozimy.

Przycinamy

Rośliny przechowywane w pomieszczeniach właśnie teraz najbardziej cierpią z powodu niedoborów światła. Nie służy to zwłaszcza okazom stojącym w zbyt ciepłych pomieszczeniach. Trzeba się liczyć z tym, że wypuszczą wiele długich, wiotkich i jasnych pędów. Pod koniec miesiąca warto je przyciąć. Pobudzi to rośliny do rozkrzewienia, a wydłużający się dzień umożliwi lepszy wzrost. Wypuszczone po takim zabiegu nowe przyrosty są już na ogół mocniejsze.

Przyspieszamy kwitnienie

Możemy zacząć pędzić rośliny cebulowe przygotowane w doniczkach jesienią. Wnosimy je z ogrodu lub balkonu do domu. Początkowo mogą stać w ciemnym miejscu, najlepiej w temp. 10-15oC (jeśli będzie za ciepło, wytworzą niewykształcone, tzw. papierowate kwiaty). Gdy wykiełkują i osiągną 10 cm wysokości, ustawiamy je w jasnym miejscu w temperaturze 18-20oC. W czasie kwitnienia znów powinno być nieco chłodniej - wtedy kwiaty dłużej się utrzymają.

Szkodniki i choroby roślin groźne w styczniu

Z choinkami przyniesionymi do domu na święta Bożego Narodzenia mogły "przywędrować" przędziorki. Dlatego trzeba zwrócić baczną uwagę na kwiaty doniczkowe i po stwierdzeniu obecności przędziorków zastosować, najlepiej doglebowo, pałeczki Provado Combi Pin 02 PR lub wykonać opryskiwanie środkiem Provado Plus AE albo Polysect Hobby K AL.

Pamiętajmy też o częstym zraszaniu roślin, bo zbyt niska wilgotność powietrza powoduje zasychanie brzegów i wierzchołków liści.

Często występujące u poinsecji opadanie i żółknięcie liści powodowane jest przez przesuszenie korzeni. Sprzyja też temu mała wilgotność powietrza. Przesuszoną doniczkę umieszczamy na 20 minut w naczyniu wypełnionym wodą.

Liście i kwiaty begonii atakuje mączniak prawdziwy. Zwalczy go Baymat Ultra AE.

W ogródku w ciągu całego roku - także zimą - zwalczamy myszy, nornice i karczowniki. Żerują one nawet pod śniegiem, niszcząc zimujące cebulki i korzenie roślin. Wykładamy zatrute ziarno i różnego typu pułapki. Najlepiej, gdy pogoda jest bezdeszczowa, gleba wilgotna i temperatura wynosi ok. 3oC.

Skomentuj:

Styczeń w domu, na balkonie i tarasie