Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dąbrówka rozłogowa

Ewa Łuczak

Dąbrówka rozłogowa to niska bylina okrywowa o różnych kolorach liści

Dąbrówka rozłogowa 'Burgundy glow'
Dąbrówka rozłogowa 'Burgundy glow'
Fot. Kor!an / wikimedia commons
Naturalnie występuje na wilgotnych i żyznych glebach, na łąkach, miedzach, w jasnych lasach Europy, Północnej Afryki i Azji Mniejszej, pospolicie rośnie na całym obszarze Polski. Dawniej była wykorzystywana jako roślina lecznicza, obecnie jest uprawiana jako roślina ozdobna, przydatna zwłaszcza do sadzenia w miejscach ocienionych. Dostępne w sprzedaży odmiany dąbrówki różnią się między sobą kolorem liści, od ciemnozielonych, czerwieniejących, wiśniowopurpurowych po wielobarwne i pstrokate. Wśród nich warto zwrócić uwagę na odmianę 'Burgundy Glow', kolorową formę rozjaśniającą i rozweselającą bylinowe rabaty w cienistych zakątkach ogrodu.

Wygląd

Dąbrówka 'Burgundy Glow' to bylina półzimozielona, częściowo zachowująca ulistnienie przez okres zimy, rozrastająca się za pomocą łatwo zakorzeniających się nadziemnych rozłogów. Liście odziomkowe mają ogonki i są zebrane w rozety, liście łodygowe są mniejsze, siedzące i częściowo obejmują pędy. Blaszki liściowe są odwrotnie jajowate, lekko karbowane a na brzegu faliste. Cechą charakterystyczną odmiany jest wyrazista i bogata kolorystyka ulistnienia. Listki są zielono-różowo-purpurowe, z kremowo-białymi, nieregularnymi plamami na końcach. Jesienią liście stają się intensywnie wybarwione. W maju i czerwcu z rozet liściowych wyrastają ulistnione pędy kwiatostanowe, nie przekraczające 20 cm wysokości. Kwiaty rozwijają się z ciemnoniebieskich pąków wyrastających z kątów liści zwanych podsadkami, są umieszczone piętrowo na w nibyokółkach. Po otwarciu są niebieskie, bardzo ładnie prezentują się na tle biało obrzeżonych podsadek. W czasie kwitnienia rośliny wabią motyle i owady zapylające. Po przekwitnieniu, gdy kwiatostany zaczną zasychać, należy je przyciąć.

Wymagania

Dąbrówki są łatwe w uprawie po zapewnieniu im odpowiednich warunków. Preferują gleby żyzne, próchniczo-gliniaste, stale wilgotne, ale przepuszczalne, miejsca o świetle rozproszonym. Na stanowiskach słonecznych wymaga większej wilgotności podłoża. W bezśnieżne zimy, zwłaszcza jeśli rosną pod koronami drzew, które zgubiły liście, rośliny warto lekko okryć stroiszem.

Zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa 'Burgundy Glow' doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju cienistych rabatach bylinowych, w poszyciu drzew i krzewów, ogrodach leśnych i naturalistycznych. Nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych, ogrodach dachowych (połacie północne) oraz w pojemnikach sadzona samodzielnie lub częściej jako uzupełnienie kompozycji.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Dąbrówka rozłogowa