Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Głóg pośredni

Ewa Łuczak

Do ciekawszych i wyjątkowo atrakcyjnych odmian głogu pośredniego należy 'Paul's Scarlet', dawniej spotykany pod nazwami C. leavigata 'Paul's Scarlet' lub C. leavigata 'William Paul'.

Głóg pośredni 'Paul's Scarlet'
Głóg pośredni 'Paul's Scarlet'
Fot. Agnieszka Żukowska / Agencja Promocji Zieleni
Głóg pośredni (Crataegus ×media) to wartościowy mieszaniec dwóch krajowych gatunków głogów: jednoszyjkowego (C. monogyna) i dwuszyjkowego (C. leavigata), występujący dziko w zachodniej części kraju. Za szczególnie cenne uznaje się odmiany o kwiatach pełnych, obficie kwitnące na przełomie maja i czerwca. Rośliny te chętnie sadzone są nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w szeroko rozumianej przestrzeni (zieleni) publicznej, są bowiem niekłopotliwe w uprawie i utrzymaniu.

Wygląd

Odmiana 'Paul's Scarlet' tworzy niewielkie drzewka o jajowatej koronie, dorasta do 5-6 m wysokości. W sprzedaży jest zwykle dostępna w dwóch formach: szczepionej nisko lub wysoko na podkładce. W tym drugim przypadku drzewka mają już zwykle ukształtowaną, zgrabną koronkę. Pędy głogów są zróżnicowane na długo- i krótkopędy, z cierniami rozmieszczonymi w kątach liści. Liście są niewielkie, mają 3-5 cm długości, są klapowane, całobrzegie, ciemnozielone, od góry błyszczące, spodem matowe. Pod koniec maja i na początku czerwca pędy głogu niemal uginają się od niezliczonej ilości drobnych, ciemnoczerwonych kwiatów. Kwiaty są pełne, wyglądem przypominają miniaturowe różyczki (nie bez powodu - głogi należą bowiem do rodziny różowatych - Rosaceae), są zebrane w baldachowate kwiatostany średnicy 5-8 cm. Jeśli przyjrzymy się z bliska płatkom, zauważymy, że po zewnętrznej stronie są białawe, a od wewnątrz intensywnie czerwone. Odmiana nie zawiązuje owoców.

Wymagania

Głóg 'Paul's Scarlet' jest wyjątkowo łatwy w uprawie, odporny na suszę i mróz, mało wymagający w stosunku do gleby, tolerancyjny na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze rośnie niemal na każdej glebie w miejscu słonecznym, za wyjątkiem podłoży skrajnie piaszczystych lub podmokłych. Doskonale reaguje na cięcie - nadaje się do formowania regularnych koron lub uprawy w żywopłotach, ale regularne strzyżenie ogranicza kwitnienie.

'Paul's Scarlet' to stara, ale ciągle bardzo wartościowa i ceniona odmiana głogu, uzyskana w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX wieku. Jest to sport odmiany 'Rubra Plena', wprowadzony do handlu przez Williama Paula w 1866 roku. W 1993 roku roślina została wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą Award of Garden Merit (AGM). Odznaczenie to jest przyznawane gatunkom i odmianom o nieprzeciętnych walorach dekoracyjnych, łatwych w uprawie, odpornych na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Roślina ta nie bez powodu dostała odznaczenie. Doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych. Ale oprócz ogrodów prywatnych drzewo to świetnie sprawdza się w zieleni osiedlowej, przydrożnej, parkowej, na cmentarzach, parkingach i przy budynkach użyteczności publicznej.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Głóg pośredni