Głóg pośredni
Do ciekawszych i wyjątkowo atrakcyjnych odmian głogu pośredniego należy 'Paul's Scarlet', dawniej spotykany pod nazwami C. leavigata 'Paul's Scarlet' lub C. leavigata 'William Paul'.
Wygląd
Odmiana 'Paul's Scarlet' tworzy niewielkie drzewka o jajowatej koronie, dorasta do 5-6 m wysokości. W sprzedaży jest zwykle dostępna w dwóch formach: szczepionej nisko lub wysoko na podkładce. W tym drugim przypadku drzewka mają już zwykle ukształtowaną, zgrabną koronkę. Pędy głogów są zróżnicowane na długo- i krótkopędy, z cierniami rozmieszczonymi w kątach liści. Liście są niewielkie, mają 3-5 cm długości, są klapowane, całobrzegie, ciemnozielone, od góry błyszczące, spodem matowe. Pod koniec maja i na początku czerwca pędy głogu niemal uginają się od niezliczonej ilości drobnych, ciemnoczerwonych kwiatów. Kwiaty są pełne, wyglądem przypominają miniaturowe różyczki (nie bez powodu - głogi należą bowiem do rodziny różowatych - Rosaceae), są zebrane w baldachowate kwiatostany średnicy 5-8 cm. Jeśli przyjrzymy się z bliska płatkom, zauważymy, że po zewnętrznej stronie są białawe, a od wewnątrz intensywnie czerwone. Odmiana nie zawiązuje owoców.
Wymagania
Głóg 'Paul's Scarlet' jest wyjątkowo łatwy w uprawie, odporny na suszę i mróz, mało wymagający w stosunku do gleby, tolerancyjny na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze rośnie niemal na każdej glebie w miejscu słonecznym, za wyjątkiem podłoży skrajnie piaszczystych lub podmokłych. Doskonale reaguje na cięcie - nadaje się do formowania regularnych koron lub uprawy w żywopłotach, ale regularne strzyżenie ogranicza kwitnienie.
'Paul's Scarlet' to stara, ale ciągle bardzo wartościowa i ceniona odmiana głogu, uzyskana w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX wieku. Jest to sport odmiany 'Rubra Plena', wprowadzony do handlu przez Williama Paula w 1866 roku. W 1993 roku roślina została wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą Award of Garden Merit (AGM). Odznaczenie to jest przyznawane gatunkom i odmianom o nieprzeciętnych walorach dekoracyjnych, łatwych w uprawie, odpornych na choroby i szkodniki.
Zastosowanie
Roślina ta nie bez powodu dostała odznaczenie. Doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych. Ale oprócz ogrodów prywatnych drzewo to świetnie sprawdza się w zieleni osiedlowej, przydrożnej, parkowej, na cmentarzach, parkingach i przy budynkach użyteczności publicznej.
Więcej informacji w katalogach roślin:
www.katalogiroslin.pl
- Więcej o:
Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) - uprawa
Kolkwicja - różowy obłok
Kalina angielska
Świerk pospolity 'Little Gem'
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki