Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolkwicja - różowy obłok

Alicja Gawryś

To zadziwiające, że krzew o takiej urodzie i tylu zaletach nie zyskał jeszcze u nas popularności. Kto widział kolkwicję choć raz, na pewno zapragnie mieć ją w ogrodzie.

Kolkwitzia amabilis (June) SLOWA KLUCZOWE: Blume Blumen Farbe Farben Form Formen Juni Laub Pflanze Pflanzen Portrait Sommer Spr^ssling Spr^?linge Strauch Str ucher bl´hend pink rosa <berfluss Hochformat
Kolkwicja chińska zakwita w drugiej połowie maja i jest wtedy od góry do dołu obsypana jasnoróżowymi kwiatami.
Fot. Flora Press/The Garden Collectio Flora Press
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) zakwita w drugiej połowie maja i jest wtedy od góry do dołu obsypana jasnoróżowymi kwiatami. Wydaje ich najwięcej w miejscach słonecznych. Krzew dorasta do 2-2,5 m wysokości i ma niemal kulisty lub jajowaty pokrój.

W KWIATACH SIŁA

Na pierwszy rzut oka kwiaty kolkwicji bardzo przypominają kwiaty krzewuszki (obie te rośliny należą do tej samej rodziny przewiertniowatych), ale są delikatniejsze i osiągają 1,5 cm długości. Ich kielichy mają kształt dzwonków zakończonych pięcioma działkami kielicha. Wyrastają po kilka w kątach liści na całej długości ubiegłorocznych pędów - stąd ich obfitość. Kwitną w maju i czerwcu, zwykle przez kilka tygodni.

Zawiązujące się pod koniec lata owoce kolkwicji są suche i otoczone gęstą szczecinką włosków. One także stanowią ozdobę krzewu, podobnie jak łuszcząca się kora na pędach, którą widać dopiero zimą. Lekko owłosione liście wyrastają na łodygach parami.

Kolkwicja świetnie się prezentuje na trawniku jako pojedynczy krzew. Można ją też sadzić w grupach albo utworzyć z niej szpaler.

SKROMNE WYMAGANIA

Kolkwicja ma małe wymagania, może rosnąć na różnych typach gleb, z wyjątkiem podmokłych. Dobrze znosi suszę, jeśli nie trwa ona zbyt długo. Odpowiadają jej miejsca słoneczne i lekko zacienione. Jedyny problem może stanowić silny mróz. Świeżo posadzone okazy warto dla bezpieczeństwa obsypać dookoła sporą warstwą przefermentowanej kory, a same krzewy osłonić na zimę agrowłókniną.Czy wiesz, że... Naturalnym miejscem występowania kolkwicji są górzyste tereny zachodnich Chin. Odkryto ją zaledwie przed stu laty.

W RÓŻNYCH ODCIENIACH RÓŻU

Na naszym rynku dostępnych jest kilka odmian kolkwicji różniących się odcieniem kwiatów, pokrojem i siłą wzrostu. W polskich warunkach uprawiamy tylko te, które odznaczają się największą odpornością na mróz.

'Pink Cloud' wyróżnia się ciemno- różowymi kwiatami.

'Rosea' ma mniejszą siłę wzrostu od typowych okazów kolkwicji.

'Maradco' wiosną tworzy żółto- pomarańczowe liście, które później robią się żółte. Zakwita w końcu maja.

Czy wiesz, że... Cięcie kolkwicji nie jest konieczne - skracamy tylko przemarznięte gałęzie. Można też po kwitnieniu wyciąć części pędów, na których były kwiaty, aby krzew się zagęścił. Co 3-4 lata warto wyciąć najstarsze pędy i skrócić pozostałe o 1/3.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolkwicja - różowy obłok