Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogrodu: Krzewy na podwyższeniu. Projekty ogrodów.

Małgorzata Wójcik

Działka jest znacznie obniżona w stosunku do sąsiednich posesji, więc po każdym deszczu zbierała się tam woda. Najważniejsze było wykonanie drenażu.

NA PODWYŻSZONEJ RABACIE w zacisznym miejscu rośnie klon palmowy 'Atropurpurea' w towarzystwie kostrzewy, miskantów i bylin.
NA PODWYŻSZONEJ RABACIE w zacisznym miejscu rośnie klon palmowy 'Atropurpurea' w towarzystwie kostrzewy, miskantów i bylin.
Fot. Lidia Zabłocka
Lidia Zabłocka (LiW Art., www.liwart.pl)Przydomowy ogród o powierzchni ok. 200 m2 usytuowany był w znacznym obniżeniu w stosunku do sąsiadujących ogrodów i osiedlowej drogi. W związku z tym na samym początku musiałam uporać się z kłopotami związanymi z odprowadzaniem zalegającej wody opadowej. Gliniaste podłoże dodatkowo zatrzymywało wodę z powierzchni gruntu. Zaproponowałam więc odwodnienie całej działki, rozluźnienie podłoża piaskiem oraz posadzenie bardziej szlachetnych roślin na podwyższeniu terenu, w specjalnie przygotowanych do tego donicach.

Z PRZODU...

Część frontową ogrodu oddzieliłam od części rekreacyjnej ścieżką ze żwiru i z kamieni. Materiał ten kolorystyką i formą współgra z drewnianą palisadą otaczającą podwyższone rabaty. Od frontu powstał drewniany domek na narzędzia ogrodowe i skuter, a w części rekreacyjnej wokół okazałego wiązu 'Camperdownii' stanęła drewniana, okrągła ławeczka. Wzdłuż palisady usypałam "falę" z jasnego żwiru, która stanowi dodatkową warstwę absorbującą nadmiar wody.

...I Z TYŁU

Dodatkowo moim zadaniem było zbudowanie dużego tarasu. Miał on stać się przedłużeniem nowoczesnego wnętrza domu. Założyłam tam subtelne oświetlenie i posadziłam tuż obok odporne i kolorowe gatunki roślin - trawy ozdobne, derenie, pęcherznice oraz winobluszcze. W zacisznym miejscu ulokowałam delikatne klony palmowe i cisy. Przy granicy z sąsiednią działką zaprojektowałam drewnianą pergolę-żaluzję, aby odgrodzić to wnętrze.

Okazało się, że moje starania przyniosły zamierzony skutek. Problem zalegającej wody udało się skutecznie rozwiązać. Rośliny szybko podrosły, a ogród stał się przyjemnym miejscem do wypoczynku.PLAN NASADZEŃ

1. klon zwyczajny 'Globosum'

2.konwalia majowa

3.hortensja ogrodowa (w pojemniku)

4.dereń biały 'Elegantissima'

5.miskant chiński 'Zebrinus'

6.żywotnik zachodni 'Smaragd'

7.wiśnia 'Amanogawa'

8. winobluszcz pięciolistkowy

9. klon palmowy 'Atropurpurea'

10.aster chiński, rudbekia błyskotliwa

11.lawenda wąskolistna

12.pęcherznica 'Luteus' 13.wiśnia piłkowana 'Kanzan'

14.choina kanadyjska

15.trzcinnik ostrokwiatowy

16.wiąz 'Camperdownii'

17.funkia

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogrodu: Krzewy na podwyższeniu. Projekty ogrodów.