Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsce dla azalii i różaneczników

Grzegorz Falkowski

Wybór miejsca i gleba mają kluczowe znaczenie w uprawie różaneczników i azalii. Spośród nich najłatwiejsze w utrzymaniu są azalie wielkokwiatowe, które na zimę tracą liście. Krzewy te lubią miejsca słoneczne, mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę, są najmniej kapryśne i odporne na mróz. Natomiast niskie zimozielone gatunki - azalie japońskie - lepiej rosną w półcieniu, w miejscach bardziej wilgotnych.

RÓŻANECZNIKI źle znoszą przesadzanie, dlatego najlepiej kupować okazy uprawiane w szkółce w pojemniku. Zmianę miejsca w ogrodzie bez szwanku zniosą tylko okazy 2-3-letnie.
RÓŻANECZNIKI źle znoszą przesadzanie, dlatego najlepiej kupować okazy uprawiane w szkółce w pojemniku. Zmianę miejsca w ogrodzie bez szwanku zniosą tylko okazy 2-3-letnie.
Fot. shutterstock/Christina Richards
Również różaneczniki wieczniezielone potrzebują stanowisk zacisznych oraz osłony od palącego słońca. Większość z nich najlepiej czuje się w półcieniu wysokich drzewa iglastych o głębokim systemie korzeniowym, np. sosen i jodeł, które dostarczają im dodatkowo ściółki.

W naturze rośliny wrzosowate zasiedlają tereny o kwaśnym odczynie podłoża, dlatego przed posadzeniem ich w ogrodzie musimy zadbać, aby gleba miała niskie pH, była stale wilgotna, ale przepuszczalna. Typowe ogrodowe podłoże wymaga zakwaszenia, dlatego przed sadzeniem roślin należy wykopać dół i wypełnić go specjalną ziemią.

Ponieważ system korzeniowy roślin wrzosowatych jest płytki i złożony z bardzo dużej ilości drobnych korzeni, dół pod różaneczniki i azalie nie musi być głęboki - wystarczy 30-50 cm (im większa roślina, tym głębszy), ale odpowiednio szeroki - trzy-, czterokrotnie szerszy od bryły korzeniowej.

Wykopujemy ziemię, a następnie mieszamy ją z kwaśnym torfem i przekompostowaną korą sosnową. Ciężkie gleby powinniśmy rozluźnić, dodając do nich piasku. Tak przygotowane podłoże wsypujemy z powrotem do dołu. Teraz wystarczy ponownie wykopać łopatką dołki o wielkości bryły korzeniowej i umieścić w nich rośliny.

Czy wiesz, że... Azalie i różaneczniki to rośliny o specyficznych wymaganiach i dość kapryśne. Aby odnieść sukces i dochować się choćby jednego dorodnego okazu, kluczowy jest dobór odpowiedniej odmiany - efektownej, ale zarazem łatwej w uprawie i odpornej na choroby.

WAŻNE UWAGI

Przed sadzeniem rośliny wrzosowate należy dobrze nawodnić - najlepiej wstawić je do naczynia z wodą na kilka, kilkanaście minut, by ziemia w pojemniku dobrze nasiąkła. Bryłę korzeniową ostrożnie wyjmujemy; jeśli jest filcowata i zrośnięta, możemy ją lekko i delikatnie naruszyć (ponacinać sekatorem) u podstawy.

W przypadku roślin wrzosowatych należy zachować ostrożność, aby przy wyjmowaniu ich z pojemnika nie oderwać części nadziemnej od systemu korzeniowego. Najlepiej odwrócić pojemnik i wybić z niego roślinę poprzez uderzenie krawędzią, np. o brzeg stołu, przytrzymując jednocześnie roślinę drugą ręką. Zapobiega to uszkodzeniu korzeni.

Rośliny sadzi się na tej samej głębokości, na której rosły w pojemnikach. Podłoże można wyściółkować 3-5-centymetrową warstwą przekompostowanej kory sosnowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsce dla azalii i różaneczników