Noel Kingsbury. Gość specjalny Wystawy "Zieleń to życie" 2013.

Red.

Gościem tego rocznego Dnia Architekta Krajobrazu odbywającego się w ramach 21 edycji Wystawy "Zieleń to życie" będzie Noel Kingsbury - słynny brytyjski projektant ogrodów.

Noel Kingsbury - gość specjalny tegorocznej Wystawy "Zieleń to życie".
Noel Kingsbury - gość specjalny tegorocznej Wystawy "Zieleń to życie".
Fot. noelkingsbury.com
Noel Kingsbury to angielski architekt krajobrazu oraz autor ponad 20 publikacji poświęconych ogrodnictwu. Najbardziej znany jest ze swojej działalności na rzecz promocji naturalizmu w ogrodach i wykorzystywania w projektach rodzimych gatunków roślin. Książki jego autorstwa, łączące niezwykle szeroką wiedzę z wieloletnią praktyką, określane są jako jedne z najlepszych angielskojęzycznych pozycji o tematyce ogrodniczej.

Noel Kingsbury aktywnie zajmuje się ogrodnictwem od 1986 roku, jednak już od najmłodszych lat przejawiał ogromne zainteresowania tematyką przyrodniczą. Ponoć jako uczniowi zdarzało mu się wagarować w celu odwiedzenia Chelsea Flower Show. Obecnie pochwalić się może on doktoratem na Uniwersytecie Sheffiled, uchodzącym za centrum naukowe specjalizujące się w integracji ekologii, nauki o krajobrazie i ogrodnictwa.

Tegoroczny gość specjalny od ponad 20 lat zajmuje się założeniami naturalistycznymi, zarówno w przestrzeniach miejskich, publicznych, jak i w ramach prywatnych ogrodów. Dopracował do perfekcji umiejętność komponowania efektownych rabat bylinowych, z wykorzystaniem rodzimych gatunków roślin. Do jego najbardziej znanych projektów należą promenada w Bexhill-on-Sea oraz założenia w ramach zieleni miejskiej w Bristolu. W swojej karierze współpracował m.in. z Pietem Oudolfem (projektantem znanym ze stworzenia planu nasadzeń do nowojorskiego parku Highline, powstałego na starej linii kolejowej).

Obecnie Noel Kingsbury zajmuje się także bardzo aktualną tematyką zielonych ścian i dachów, które coraz częściej znajdują zastosowanie w projektach zieleni publicznej, szczególnie wielkomiejskiej. Jego artykuły znaleźć można w takich periodykach jak The Daily Telegraph, The English Garden, BBC Gardener's World Magazine, The Guardian, a nawet The Times. Wraz z Tim'em Richardson'em prowadził także cykl spotkań i dyskusji poświęconych ogrodnictwu w londyńskim Muzeum Ogrodów.

W ramach Wystawy "Zieleń to życie" Noel Kingsbury będzie gościem specjalnym w czasie sobotniego (31 sierpnia) Dnia Architekta Krajobrazu. Odpłatna konferencja z jego udziałem rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 14.

http://www.noelkingsbury.com

http://noels-garden.blogspot.com

Skomentuj:

Noel Kingsbury. Gość specjalny Wystawy "Zieleń to życie" 2013.