Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin?
Szkółkarze podpowiadają jak kupować rośliny, by długo cieszyć się ich urodą.
Spotykane w supermarketach tuje z owiniętymi w foliowe torebki korzeniami, upchnięte w skrzyniopaletach, niestety w większości przypadków się nie przyjmą. Znacznie bezpieczniej kupować okazy uprawiane w pojemnikach, szczególnie te, które z trudem się przyjmują (np. pnącza, wrzosy i wrzośce albo niewielkie iglaki). Po wyjęciu takiej rośliny z doniczki powinno być widoczne podłoże równomiernie przerośnięte korzeniami.
Duże egzemplarze drzew i krzewów liściastych oraz iglastych mogą być sprzedawane z tzw. bryłą korzeniową (część systemu korzeniowego wykopana razem z ziemią), zabezpieczaną w szkółkach przed rozpadaniem się za pomocą tkaniny szkółkarskiej i siatki. Natomiast rośliny z gołym korzeniem - najczęściej drzewka owocowe i róże - sprzedawane są w stanie bezlistnym na przedwiośniu oraz jesienią. Kupując je, zwracajmy uwagę, aby system korzeniowy nie był wyschnięty. Żeby to stwierdzić, wystarczy lekko zdrapać fragment skórki z korzenia - jeśli tkanka pod nią będzie jasna i świeża, wszystko jest w porządku.
Wybierając rośliny, starajmy się robić to ostrożnie, ponieważ eksponowane w szkółkach i sklepach stoją najczęściej skupione blisko siebie, ponadto wiele z nich ma kruche pędy, młode przyrosty lub pąki, które możemy łatwo połamać albo uszkodzić.
Warto także zwrócić uwagę na pochodzenie roślin. Gatunki sprowadzane z krajów o cieplejszym klimacie mogą w Polsce przemarzać, natomiast te uprawiane w krajowych szkółkach są przystosowane do surowych zim.
Pamiętajmy, że rośliny muszą być zdrowe, żywotne, w dobrej kondycji, bez objawów więdnięcia, plam, uszkodzeń mechanicznych i oczywiście wolne od szkodników. Drzewa i krzewy powinny mieć zachowane odpowiednie proporcje wielkości między pniem, koroną i bryłą korzeniową. Nie kupujmy krzewów z jednym rachitycznym pędem. Krzewy liściaste powinny mieć kilka pędów, krzewy róż - minimum 3 pędy wyrastające z miejsca okulizacji. Pędy pnączy przywiązuje się zwykle do bambusowych palików wbitych w doniczkę, w przeciwnym razie łatwo mogą się połamać. Dobrze, jeśli roślina jest zaopatrzona w etykietę z nazwą i krótką informacją o wymaganiach.
Przed wyborem roślin warto sprawdzić, jaki rodzaj gleby mamy w ogrodzie - wystarczy zbadać jej pH kwasomierzem glebowym.
- Więcej o:
Sadzimy drzewka owocowe
Jesienią sadzimy rośliny cebulowe. Jak sadzić cebulki?
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?
Co już można sadzić na balkonie? [Wiosna]
Ściółkowanie korą [Porada eksperta]