Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o adiantum?

Małgorzata Szymczykiewicz

Dostałam w prezencie adiantum o drobnych listkach, które niestety zaczęły w mieszkaniu szybko zasychać. Co robić? Joanna Brzózka

Adiantum inaczej niekropień dobrze się czuje w oranżeriach. Młode okazy można też sadzić w dużych szklanych naczyniach (np. w gąsiorach na wino), w których łatwo zapewnić wilgotny mikroklimat.
Adiantum dobrze się czuje w oranżeriach. Młode okazy można też sadzić w dużych szklanych naczyniach (np. w gąsiorach na wino), w których łatwo zapewnić wilgotny mikroklimat.
Fot. Shutterstock
Adiantum należy do tych paproci, które nade wszystko potrzebują dużej wilgotności powietrza. Wynika to z pochodzenia rośliny - w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, gdzie występuje w naturze, jest zawsze bardzo ciepło, a atmosferę stale przenika mgła. Natomiast w naszych mieszkaniach tylko podczas deszczowego lata (gdy wilgotność powietrza we wnętrzu przekracza 60%) paproć ta czuje się dobrze. Podczas upałów i jesienią, kiedy zaczynają grzać kaloryfery, wilgotność powietrza spada do ok. 40%. W takich warunkach liście adiantum często zaczynają zasychać. Wówczas, aby zapewnić roślinie lepsze warunki, można ją spryskiwać przegotowaną letnią wodą. Lepsze efekty uzyskamy jednak, ustawiając w pobliżu elektryczny nawilżacz powietrza. Poza tym warto umieścić doniczkę na szerokiej podstawce wysypanej np. żwirem. Na dno wlewamy odrobinę wody (do połowy wysokości kamyków), która będzie parować i nawilżać atmosferę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o adiantum?