Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jabłonie do ogrodu

red.

Kwitnące w maju jabłonie w ogrodzie to jeden z piękniejszych wiosennych widoków. Niejeden właściciel ogrodu, dzięki starannej pielęgnacji drzew dochowa się jesienią smacznych i zdrowych owoców.

9480607 https bi
Fot. Shutterstock
Co lubią jabłonie i gdzie je sadzić? Drzewa mają spore wymagania glebowe. Lubią żyzne, zasobne i wilgotne podłoże. Jego odczyn powinien być zasadowy. Aby ładnie kwitły i obficie owocowały wymagają słonecznego stanowiska. Choć są dość odporne na suszę i mrozy, należy je sadzić w takich miejscach, by nie były narażone na silne wiatry. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zbiorów jabłek są wiosenne przymrozki, uszkadzające pąki kwiatowe. Choć drzewa nie są wysokie (wymagają corocznego cięcia) w ogrodzie należy przeznaczyć dla nich sporo miejsca, gdyż tworzą dość szerokie korony.

Odmian jabłoni domowej znajdziemy bardzo dużo. Część owocuje co roku, a część daje obfitsze plony naprzemiennie, co drugi rok. Poza walorami smakowymi owoców, przy wyborze odmiany warto zwrócić uwagę na jej podatność na choroby (drzewa atakowane są głównie przez parcha jabłoni i mączniaka). Rozprzestrzenianie się patogenów częściowo ograniczymy grabiąc i usuwając opadłe liście jesienią. Odmianami odpornymi na parcha charakteryzują się m.in. 'Freedom', 'Goldstar', 'Piros', 'Rajka', 'Sawa', 'Topaz i 'Witos'. Jednak wiele innych cennych odmian jest podatna na tę chorobę. Do walki z parchem jabłoni stosuje się takie środki, jak m.in. Pomarsol Forte 80 WG, Antracol 70 WG, czy Zato 50 WG. Pędy porażone mączniakiem (objawia w postaci mączystego nalotu na liściach i wierzchołkach pędów) należy usuwać. Chemicznym środkiem skutecznym przy zwalczaniu tej choroby jest Zato 50 WG.

Dobierając odmiany liczy się też czas dojrzewania owoców. Na wczesne zbiory możemy liczyć sadząc odmianę 'Oliwka Żółta' zwana też 'Papierówką', 'Antonówka Zwykła', 'Pinova' czy 'Rubinette'. Ciekawy, kolumnowy pokrój ma jabłoń 'Charlotte'. Odmianą wartą polecenia jest 'Celeste', która szybko rośnie i, choć nie owocuje zbyt obficie, jest odporna na choroby; rodzi smaczne, soczyste owoce.    Więcej o:

Skomentuj:

Jabłonie do ogrodu