Taras - styl, meble i dodatki

Małgorzata Wójcik

Jak go urządzić, żeby był wygodny dla użytkowników, a także zdobił dom i ogród?

15976203 https bi
Taras to przedłużenie salonu, ale również początek ogrodu. To właśnie tędy wychodzimy na zewnątrz by wypocząć, podlać rośliny przy domu lub urządzić grilla. To jest to miejsce, gdzie w wiosenne i letnie poranki lubimy wyjść z filiżanką kawy i zaczerpnąć świeżego powietrza, spojrzeć na ukwiecone rabaty lub efektownie przycięte krzewy.

Pamiętajmy, że na tarasie znajdującym się od strony południowej lub południowo zachodniej będzie bardzo słonecznie i nawierzchnia będzie szybko wysychała (można więc położyć płyty z kamienia lub przykryć taras terrakotą), a od strony wschodniej, czy północno wschodniej będzie chłodniej i lepiej nawierzchnia będzie wolniej wysychała. Można więc pomyśleć w takim miejscu o nawierzchni drewnianej lub imitującej drewno.

Przede wszystkim taras musi więc pasować wystrojem do wnętrza domu - być jego przedłużeniem. Dopasujmy więc do niego materiały na nawierzchnię oraz balustrady i schody. Dopiero potem wybierzmy meble (wygodne, lekkie, dobrze by były składane, jeśli mają zimować w garażu). Kolory poduszek, narzut na meblach mogą nawiązywać do kolorów kwiatów na rabatach, wtedy wszystko tworzyć będzie zgrabną całość. Markiza, parasol lub płachta żaglowego płótna powinna mieć tę samą barwę. Styl mebli musi także pasować do stylu ogrodu - na przykład proste w ogrodzie minimalistycznym, żeliwne w ogrodzie romantycznym , drewniane w rustykalnym.

Potem można zabrać się za wybór pojemników na rośliny zdobiące taras - warto sięgać po lekkie donice z tworzyw sztucznych imitujących naturalne materiały (często mają one podwójne dno, dzięki czemu nie trzeba ich całości wypełniać ziemią i są przez to dość lekkie).

Ponieważ z tarasu korzystamy nie tylko w ciągu dnia, ale często po zmierzchu nie zapomnijmy o oświetleniu. Nad stołem zadaszonego tarasu można powiesić lampę z wielkim kloszem. Nastroju dodają również przenośne lampki, piecyki i kominki. Letnie spotkania na tarasie uprzyjemnić może też niewielkie źródełko tryskające ze ściany, poidełko dla ptaków albo mini fontanna ustawiona w rogu lub przy krawędzi.

    Więcej o: