Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nietypowy trawnik

Małgorzata Wójcik

Każdą zieloną murawę można zmienić w kolorowy lub wzorzysty dywan. Jest na to kilka sposobów - posadzenie roślin cebulowych, założenie łąki kwietnej lub tworzenie pasków na trawniku.

NA PARKOWYM KLOMBIE. Żółte tulipany i niebieskie niezapominajki posadzono na kilku identycznych klombach, pomiędzy którymi wije się ścieżka.
NA PARKOWYM KLOMBIE. Żółte tulipany i niebieskie niezapominajki posadzono na kilku identycznych klombach, pomiędzy którymi wije się ścieżka.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Jednym z łatwiejszych sposobów na nietypowy trawnik jest posadzenie w nim jesienią roślin cebulowych. Plamę z krokusów, żonkilów, szafirków, przebiśniegów, drobnych tulipanów albo niebieskiej cebulicy najlepiej tworzyć wycinając w darni w regularnych odstępach dołki. Taki kolorowy dywanik ładnie będzie się prezentował pod koroną drzewa, wzdłuż rabaty bylinowej, która wczesną wiosną nie jest jeszcze zbyt efektowna, wzdłuż podjazdu lub ścieżki ogrodowej. Oczywistą zaletą takiej kompozycji jest niezwykły efekt wiosną. Trzeba jednak pamiętać, że murawę w tym miejscu można będzie dopiero skosić po tym, gdy liście roślin zaschną (dzięki temu podobny efekt uzyskamy w kolejnym roku). Cebule znajdujące się w trawniku nie mogą też być uszkodzone aeratorem lub wertykulatorem.

W ogrodach stylizowanych na rustykalne oraz w dalszych częściach ogrodu świetnie będzie wyglądać łąka kwietna. Większość gatunków łąkowych ma delikatne, drobne kwiaty i kwitnie latem. Koszenie łąki kwietnej odbywa się dopiero po tym, gdy nasiona roślin będą dojrzałe (wówczas mamy pewność, że w kolejnym roku ozdobią obficie nasz ogród). Koszenie większość typów łąk przeprowadza się raz lub dwa razy w roku. Łąka kwietnia z reguły nie wymaga również nawożenia. Nie trzeba samemu zbierać i wysiewać nasiona, warto wybrać jedną z dostępnych na runku gotowych mieszanek (a jest ich na rynku coraz więcej!). Pamiętajmy, by zakupione nasiona wysiać na odchwaszczonym i pozbawionym darni kawałku ziemi.

Ciekawym rozwiązaniem jest także typowy koszony trawnik, ale w paski lub kratkę, jak na prawdziwym boisku piłkarskim - bardzo popularny w Anglii. Aby wykonać takie pasy w swoim ogrodzie trzeba zaopatrzyć się w specjalną kosiarkę z wałkiem ugniatającym trawę. Każdą zwykła kosiarkę można również wyposażyć w taki wałek z żeliwnej rurki umieszczonej za tylnimi kołami kosiarki. Niektóre serwisy zajmujące się naprawą kosiarek oferują tego typu usługi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nietypowy trawnik