Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czarnca [Arboretum]

Katarzyna Wilczek

Arboretum w Czarncy powstało w miejscu parku i ogrodu, w którym miał dwór hetman Stefan Czarniecki. Rośnie tam m.in. metasekwoja chińska, perukowiec podolski i leszczyna turecka.

Arboretum Czarnca
Arboretum Czarnca
PAWEŁ MAŁECKI

Licząca niespełna 700 mieszkańców wieś Czarnca ma bogate tradycje. Najstarsze zapisy potwierdzające jej istnienie pochodzą z początku XII wieku. W 1599 roku przyszedł tu na świat Stefan Czarniecki, pogromca Karola X Gustawa podczas potopu szwedzkiego. Czcimy go w naszym hymnie narodowym, a rodzinna wieś upamiętniła go nadaniem jego imienia świeżo wybudowanej tysiąclatce i założeniem w 1963 roku arboretum na terenie dawnego parku dworskiego. Ułomki dworskich murów zasypano ziemią, tworząc sztuczne wzniesienie, urozmaicające rzeźbę terenu. Park zajmuje obszar około 1,5 ha. W okresie świetności, w końcu lat 70. XX w. rosło tu 300 gatunków i odmian drzew i krzewów, pochodzących z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Obecnie ich liczba spadła do 70, ale całe założenie zmodernizowano i jest nadzieja, że roślin będzie przybywać.

 

Na uwagę zasługuje aleja starych kasztanowców, starannie zaaranżowane kwatery bylinowe i parkowy starodrzew (niektóre okazy mają po 300 lat). A wielbiciele niezwykłości mogą poszukać wejścia do zamkowych lochów.

W ostatnich latach część zdziczałych drzew i krzewów wycięto, odtworzono też alejki, ustawiono ławki i kosze na śmieci.

 

Zwiedzanie arboretum warto połączyć z wizytą w barokowym kościele wybudowanym przez Czarnieckiego, gdzie spoczywają jego prochy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czarnca [Arboretum]