Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rzeźby z kwiatów

Oprac. Anna Landowska, zdjęcia Jacek Jechanowski

Dziś układanie kwiatów ma więcej wspólnego ze sztuką niż z tradycyjnym bukieciarstwem. Można się o tym przekonać, oglądając zamieszczone zdjęcia. Pochodzą one z wystawy FLORYSTA 2014 zorganizowanej przez Szkołę Florystyczną Małgorzaty Niskiej i zaprezentowanej jesienią w Oranżerii Pałacu w warszawskim Wilanowie.

Pochwała abstrakcji - taki obraz wspaniale wyglądałby w nowoczesnym wnętrzu. Jego tło wykonano z purpurowych liści kordyliny.
Pochwała abstrakcji - taki obraz wspaniale wyglądałby w nowoczesnym wnętrzu. Jego tło wykonano z purpurowych liści kordyliny.
Fot. Jacek Jechanowski
Prace współczesnych florystów są żywym dowodem, że rośliny to bardzo plastyczny materiał. Można z nich układać nie tylko bukiety, ale niemal dowolne formy - "malować" nimi obrazy, tworzyć rzeźby i inne trójwymiarowe dzieła.

Dlaczego więc niewiele osób podejmuje się tego wyzwania? Trzeba mieć na uwadze, że rośliny to tworzywo niezwykle wdzięczne, ale i trudne. Przeszkodą bywa zwłaszcza niewielka trwałość kwiatów. Ten problem floryści rozwiązują, stosując jako bazę kompozycji drewno, zasuszone pędy, a jako dodatki - suche kwiatostany, owoce i liście, a także kwiaty długo zachowujące świeżość, jak np. storczyki. Jak widać na zdjęciach, powodzeniem cieszy się też glorioza, której dodatkową zaletą - poza urodą i trwałością - są giętkie, plastyczne pędy, a także niższa cena niż w przypadku storczyków. I tu poruszamy kolejny problem - wysoki koszt kwiatów, szczególnie egzotycznych. Na szczęście, jak w każdej pracy o charakterze artystycznym, i we w florystyce liczy się nie tyle ilość, co jakość - oryginalny pomysł i perfekcyjna technika wykonania.

Zobacz galerie zdjęć z wystawy "Wilanowskie Barwy Lata"



Bukiety w WilanowieFot. Jacek Jechanowski



    Więcej o:

Skomentuj:

Rzeźby z kwiatów