Ogród pełen kwiatów

Irena Drymel

Pani Irena Drymel zawsze marzyła o ogrodzie pełnym kwiatów. A że marzenia są po to, by je spełniać, dzisiaj jej ogródek wygląda jak wielobarwny kobierzec.

Wiosną ogródek pokrywają dywany kwitnących na liliowo floksów szydlastych.
Wiosną ogródek pokrywają dywany kwitnących na liliowo floksów szydlastych.
Fot. IRENA DRYMEL

Mój ogród przez kilka pokoleń był typowym wiejskim ogrodem, w którym wśród drzew owocowych uprawiano warzywa oraz jednoroczne kwiaty. Pomysł przekształcenia go w bardziej ozdobny zrodził się po potężnej wichurze, która powyrywała drzewa owocowe i spustoszyła cały teren.

 

Pierwsze powstało oczko wodne w pogłębionej wyrwie po korzeniu wielkiego drzewa. Wkrótce wokół niego założyliśmy grządki kwiatowe i od tego czasu co roku przybywa kwiatów i krzewów ozdobnych. Teraz wiosną ogród pokrywają liliowe łany floksa szydlastego, pomiędzy którymi kwitną tulipany i hiacynty. Latem zakwitają róże rabatowe i pnące, dalie, hortensje ogrodowe.

Lilie orientalne to moje ulubione kwiaty, ciągle powiększam ich kolekcję.Fot. IRENA DRYMEL

 

Moimi ulubionymi kwiatami są lilie orientalne, mam ich w ogrodzie bardzo dużo, a w tym roku powiększyłam kolekcję o kolejne okazy, m.in. o lilię himalajską. Posadziłam też kwitnące na żółto i biało storczyki ogrodowe. W miejscach zacienionych królują paprocie, stopowce himalajskie oraz barwinki, a pod sosnami konwalie.

 

Ostatnimi czasy bardzo interesują mnie nowinki kolekcjonerskie. Szukam ich na różnego rodzaju targach ogrodniczych i kiermaszach. Swoją pasją zaraziłam także męża i synów, którzy coraz chętniej pomagają mi we wszelkich pracach ogrodowych.

 

Niestety w naszym ogrodzie są też niechciani goście; w tym roku doświadczamy inwazji ślimaków i mszyc. Staram się walczyć z nimi w sposób ekologiczny - ślimaki po prostu zbieram, gorzej jest z mszycą, bo tu ekologia zawodzi.

 

Do nawożenia roślin używam gnojówek, które robię z pokrzyw. To bardzo dobry nawóz, a w dodatku nic nie kosztuje. Zapach nie jest wprawdzie miły, ale roślinom to nie przeszkadza. Jak w każdym ogrodzie pracy jest dużo, lecz ten trud po stokroć się opłaca. Jakże miło jest potem odpoczywać wśród kwitnących kwiatów lub na huśtawce przy oczku wodnym, obserwując ryby i ważki!

Zdjęcie Creativ Company Narzędzia ogrodnicze - zestaw 5 sztukZdjęcie Wybieramy narzędzia ogrodniczeZdjęcie Narzędzia ogrodnicze Koziol Geo oliwkowe 2837001
Creativ Company Narzędzia o...Wybieramy narzędzia ogrodni...Narzędzia ogrodnicze Koziol...
źródło:Okazje.info
    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród pełen kwiatów