Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenne porządki - czas na pielęgnację trawnika

Małgorzata Wójcik

Początek sezonu to czas, kiedy w ogrodzie szczególny nacisk powinniśmy położyć na pielęgnację trawnika. Jeśli wykonamy starannie wszystkie potrzebne zabiegi, murawa będzie zdrowa i zyska ładny zielony kolor.

Nawożenie trawnika
Nawożenie trawnika
Fot. Alina Gajdanowicz
Po zimie trawnik należy starannie zgrabić, usunąć z jego powierzchni zeszłoroczne liście i zgniłe resztki trawy. Często widoczny jest na murawie mech. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju należy go usunąć. W tym celu powinniśmy przeprowadzić aerację za pomocą aeratora, w celu spulchnienia i napowietrzenia podłoża. Korzenie traw po aeracji lepiej się rozrastają, a murawa się regeneruje. Dobrym sposobem na walkę z mchem jest także zastosowanie jednego z dostępnych na rynku nawozów, który likwiduje mech (Np. Target - Nawóz do trawników z mchem. Produkt ten zawiera podstawowe składniki pokarmowe oraz dużą dawkę żelaza, która zapobiega rozrastaniu się mchu. Nawóz można wykorzystywać do zasilania wszystkich rodzajów traw.

Ciekawym, nowym produktem dostępnym w sprzedaży jest też aerator do trawników w płynie firmy Target. Środek ten wykorzystuje się do napowietrzania i rewitalizacji trawników. Po jego użyciu gleba staje się mniej zbita. Do korzeni traw szybciej docierają woda, tlen oraz nawozy. Jedno opakowanie (1 litr płynu) pozwala na wykonanie oprysku na powierzchni 500 mkw. Wystarczy podłączyć butelkę do węża ogrodowego i rozpylać preparat nad murawą.

Pierwsze wiosenne miesiące to także czas na nawożenie i uzupełnianie pustych miejsc na trawniku poprzez dosiewanie nasion. Pamiętajmy, że aby cieszyć się zdrowym, zielonym i pozbawionym chwastów zielonym dywanem w ogrodzie trzeba dostarczyć trawie odpowiednią ilość składników pokarmowych (stosując np. Target - Nawóz do trawników z mikroskładnikami). Jeśli chcemy uzupełnić powstałe jesienią i zimą puste miejsca na trawniku nie zapomnijmy o tym, by po spulchnieniu ziemi uzupełnić puste miejsca odpowiednio do tego dostosowanym podłożem (Np. Target - Ziemia do trawników), które składa się z mieszanki torfu wysokiego i niskiego , po czym wysiać mieszankę nasion traw.

Skomentuj:

Wiosenne porządki - czas na pielęgnację trawnika