Projekt tarasu: z ogródkiem użytkowym
Tarasowe ogródki użytkowe są na topie! Architekci poszukują więc nowych pomysłów na wyeksponowanie sałaty czy szczypiorku.
PROJEKT POKAZOWY
Ten pokazowy projekt zdobył drugie miejsce na słynnej wystawie ogrodniczej Hampton Court Palace Flower Show (2011 r.). Nic dziwnego - idealnie wpisuje się w panującą dziś modę na zdrowy styl życia, a co za tym idzie - na przydomowe ogródki pełne warzyw, ziół i owoców. Chodzi jednak o to, aby użytkowe kompozycje były nie tylko praktyczne, ale i efektowne.
Jak twierdzi Raine Clarke-Wills, jedna z projektantek tarasu, wszyscy koncentrują się na walorach użytkowych ziół i warzyw. Niewielu zauważa ich ciekawe kształty, faktury, kolory, dzięki którym mogą być równie malowniczą ozdobą tarasu co kwiaty. Zwłaszcza na małych powierzchniach jadalne i ozdobne rośliny warto mieszać ze sobą; bazylia i macierzanka mogą przecież rosnąć obok róży czy jeżówki. I doskonale wyglądać!
Warzywnik pełen świeżych przysmaków łatwo pomieścić nawet na tarasie; wystarczy go odpowiednio zaaranżować, np. tak jak na zdjęciach. Chodzi o to, by wyglądał tak dobrze, jak smakuje.
Czy wiesz, że... Jeśli mamy do dyspozycji mało miejsca, włączmy do roślinnej kompozycji pionowe elementy - warzywa, kwiaty i zioła "posadzone" na murach i ścianach nie zabiorą miejsca, a dadzą wrażenie obfitości zieleni.
W PIONIE I NA ZAGONIE
Prezentowany taras jest niewielki (ma pow. ok. 50 m2), z posadzką na poziomie gruntu. Został zaprojektowany z myślą o młodej parze lubiącej nowoczesne klimaty, ale wyczulonej na problemy ekologii, pragnącej żyć zdrowo i zgodnie z naturą. Marzeniem właścicieli jest posiłek na świeżym powietrzu przyrządzony z własnoręcznie wyhodowanych przysmaków, po które można sięgnąć ręką. Z braku miejsca warzywnik i ogródek ziołowy zaaranżowano na kilku poziomach: na ścianie (w formie obrazów), rabatach (tuż obok tarasu) i w donicach. Z groszku wspinającego się po bambusowych tyczkach powstał ekran dodający tarasowi kameralności, izolujący od słońca i wiatru. Z korony muru zwieszają się nasturcje i pomidory 'Tumbling Tom' o wiotkich pędach.
Taras został umeblowany komfortowo, jak przystało na salon pod chmurką; na drewnianej posadzce stoją krzesła i stół. W monochromatycznej aranżacji dominuje modny kamień i metal. Pod ścianą zaś znalazło się jeszcze miejsce na designerskie oczko wodne z granitu z kaskadką z miedzianej rurki. Plusk wody stwarza idealny klimat do relaksu.
Czy wiesz, że... Aranżując na ścianie żywy obraz, należy wcześniej starannie zabezpieczyć mur przed wilgocią; służą do tego m.in. masybitumiczne, przyklejane membrany izolacyjne (z laminowanej foliipolietylenowej z naniesioną bitumiczno-kauczukową masąklejąco-uszczelniającą).
EKSPERT RADZI
Aldona Zakrzewska, architekt krajobrazu:
Sposób na ziołowy obraz:
Aby go stworzyć, zioła umieszcza się w kieszeniach specjalnych tkanin nasączonych płynnym nawozem, zawieszonych na metalowym stelażu przy izolowanej od wilgoci ścianie. Można je zastąpić metalową konstrukcją (podobną do gabionu) wypełnioną podłożem dla roślin lub systemem półek z ukwieconymi pojemnikami. Na murze można też zawiesić (w określonym rytmie) doniczki, jak w hiszpańskich patiach.
- Więcej o:
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu
Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni
Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów