Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt tarasu: z ogródkiem użytkowym

Aldona Zakrzewska

Tarasowe ogródki użytkowe są na topie! Architekci poszukują więc nowych pomysłów na wyeksponowanie sałaty czy szczypiorku.

Small Garden SLOWA KLUCZOWE: show rhs
STONOWANA KOLORYSTYKA tarasu sprzyja relaksowi. Do tego wygodne meble, zielony "parawan", ziołowy obraz na ścianie.
Fot. Tomek Ciesielski
Jak zaprojektować ogródek użytkowy, by jednocześnie był ozdobny? W dodatku na niewielkim tarasie? Udało się to dwóm angielskim projektantkom: Raine Clarke-Wills i Fionie Godman-Dorington.PROJEKT POKAZOWY

Ten pokazowy projekt zdobył drugie miejsce na słynnej wystawie ogrodniczej Hampton Court Palace Flower Show (2011 r.). Nic dziwnego - idealnie wpisuje się w panującą dziś modę na zdrowy styl życia, a co za tym idzie - na przydomowe ogródki pełne warzyw, ziół i owoców. Chodzi jednak o to, aby użytkowe kompozycje były nie tylko praktyczne, ale i efektowne.

Jak twierdzi Raine Clarke-Wills, jedna z projektantek tarasu, wszyscy koncentrują się na walorach użytkowych ziół i warzyw. Niewielu zauważa ich ciekawe kształty, faktury, kolory, dzięki którym mogą być równie malowniczą ozdobą tarasu co kwiaty. Zwłaszcza na małych powierzchniach jadalne i ozdobne rośliny warto mieszać ze sobą; bazylia i macierzanka mogą przecież rosnąć obok róży czy jeżówki. I doskonale wyglądać!

Warzywnik pełen świeżych przysmaków łatwo pomieścić nawet na tarasie; wystarczy go odpowiednio zaaranżować, np. tak jak na zdjęciach. Chodzi o to, by wyglądał tak dobrze, jak smakuje.

Czy wiesz, że... Jeśli mamy do dyspozycji mało miejsca, włączmy do roślinnej kompozycji pionowe elementy - warzywa, kwiaty i zioła "posadzone" na murach i ścianach nie zabiorą miejsca, a dadzą wrażenie obfitości zieleni.

W PIONIE I NA ZAGONIE

Prezentowany taras jest niewielki (ma pow. ok. 50 m2), z posadzką na poziomie gruntu. Został zaprojektowany z myślą o młodej parze lubiącej nowoczesne klimaty, ale wyczulonej na problemy ekologii, pragnącej żyć zdrowo i zgodnie z naturą. Marzeniem właścicieli jest posiłek na świeżym powietrzu przyrządzony z własnoręcznie wyhodowanych przysmaków, po które można sięgnąć ręką. Z braku miejsca warzywnik i ogródek ziołowy zaaranżowano na kilku poziomach: na ścianie (w formie obrazów), rabatach (tuż obok tarasu) i w donicach. Z groszku wspinającego się po bambusowych tyczkach powstał ekran dodający tarasowi kameralności, izolujący od słońca i wiatru. Z korony muru zwieszają się nasturcje i pomidory 'Tumbling Tom' o wiotkich pędach.

Taras został umeblowany komfortowo, jak przystało na salon pod chmurką; na drewnianej posadzce stoją krzesła i stół. W monochromatycznej aranżacji dominuje modny kamień i metal. Pod ścianą zaś znalazło się jeszcze miejsce na designerskie oczko wodne z granitu z kaskadką z miedzianej rurki. Plusk wody stwarza idealny klimat do relaksu.

Czy wiesz, że... Aranżując na ścianie żywy obraz, należy wcześniej starannie zabezpieczyć mur przed wilgocią; służą do tego m.in. masybitumiczne, przyklejane membrany izolacyjne (z laminowanej foliipolietylenowej z naniesioną bitumiczno-kauczukową masąklejąco-uszczelniającą).

EKSPERT RADZI

Aldona Zakrzewska, architekt krajobrazu:

Sposób na ziołowy obraz:

Aby go stworzyć, zioła umieszcza się w kieszeniach specjalnych tkanin nasączonych płynnym nawozem, zawieszonych na metalowym stelażu przy izolowanej od wilgoci ścianie. Można je zastąpić metalową konstrukcją (podobną do gabionu) wypełnioną podłożem dla roślin lub systemem półek z ukwieconymi pojemnikami. Na murze można też zawiesić (w określonym rytmie) doniczki, jak w hiszpańskich patiach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt tarasu: z ogródkiem użytkowym