Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy nietypowy park w Warszawie

red.

W dniu Święta Drzewa organizowanego przez Klub Gaja usłyszeliśmy zapowiedzieli rozpoczęcia prac nad utworzeniem nowatorskiego parku w stolicy.

Goście i laureaci Święta Drzewa sadzą cypryśnik
Goście i laureaci Święta Drzewa sadzą cypryśnik
Fot. Klub Gaja
W Warszawie odbyła się 11 edycja Święta Drzewa, którego inicjatorem jest Klub Gaja a współorganizatorami Miasto Stołeczne Warszawa, Lasy Państwowe i firma LeasePlan Fleet Management Polska. Na inauguracji o posadzenie pierwszych 20 drzew, obok Biblioteki Narodowej w Warszawie, poproszono 9 przedstawicieli ambasad krajów - uczestników Konferencji Klimatycznej, która za miesiąc rozpocznie się w Warszawie. To jest gest dla przyrody i gest dla przyszłości - mówił Pierre Buhler , ambasador Francji w Polsce, dziękując w imieniu pozostałych ambasadorów za zaproszenie na Święto Drzewa. Nasz udział jest wyrazem poparcia dla tego wydarzenia - dodał.

Poprzednia - 10. edycja Święta Drzewa zakończyła się nowym rekordem - zasadzeniem 112 500 drzew. W tym roku zostanie posadzonych 9 tysięcy drzew (4, 5 tysiąca w Lesie Sobieskiego i na Wydmie Żerańskiej) oraz pobliskim Nadleśnictwie Celestynów (4, 5 tysiąca).

Będzie park w Warszawie

Na inauguracji Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja wspólnie z Kamilem Dąbrową, dyrektorem Programu 1 Polskiego Radia i Leszkiem Drogoszem, dyrektorem Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy zapowiedzieli rozpoczęcie prac nad utworzeniem nowego parku w stolicy Polski. Proces jego powstawania będzie miał nowatorską formę, która zakłada szeroki udział społeczny w opracowaniu funkcji parku, m.in. poprzez cykliczne audycje na antenie Radiowej Jedynki. To będzie proces, na którym będzie mogło wzorować się każde miasto w Polsce. Zaangażowanie mieszkańców związane jest nie tylko z tym, aby park odpowiadał na ich potrzeby i oczekiwania, ale także, aby troszczyli się o niego, jak o swoją własność - zapowiada Jacek Bożek. Park, o powierzchni 5 hektarów, powstanie na terenie dotychczas zajmowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, w rejonie Pola Mokotowskiego. Najpierw przeprowadzone zostaną badania, które wyjaśnią, w jakim stanie biologicznym znajduje się teren.

Drzewa zamiast śmieciarek

Robocze hasło naszego projektu brzmi: Drzewa zamiast śmieciarek. Chcemy przywrócić to miejsce ludzkim i nieludzkim mieszkańcom, ale zrobić to w sposób modelowy - poprzez jak największy udział warszawiaków oraz nasze partnerstwo: Radiowej Jedynki, Klubu Gaja i urzędu miasta - wyjaśniał Kamil Dąbrowa , dyrektor Radiowej Jedynki, który wziął także udział w sadzeniu drzew z okazji inauguracji 11. Święta Drzewa. Wśród 20 drzew były: czeremchy, cypryśniki, buk, dęby błotne, skrzydłoorzech oraz kasztanowce czerwone, leszczyny tureckie i lipy krymskie. Wśród osobistości zaproszonych do ich zasadzenia znaleźli się m.in. Alicja Kapuścińska (wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim) z córką; Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do spraw społecznych; Michał Olszewski, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy; Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Paweł Mikusek, rzecznik prasowy z Ministerstwa Środowiska, Piotr Dobrzyński z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy nietypowy park w Warszawie