Nowy nietypowy park w Warszawie
W dniu Święta Drzewa organizowanego przez Klub Gaja usłyszeliśmy zapowiedzieli rozpoczęcia prac nad utworzeniem nowatorskiego parku w stolicy.
Poprzednia - 10. edycja Święta Drzewa zakończyła się nowym rekordem - zasadzeniem 112 500 drzew. W tym roku zostanie posadzonych 9 tysięcy drzew (4, 5 tysiąca w Lesie Sobieskiego i na Wydmie Żerańskiej) oraz pobliskim Nadleśnictwie Celestynów (4, 5 tysiąca).
Będzie park w Warszawie
Na inauguracji Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja wspólnie z Kamilem Dąbrową, dyrektorem Programu 1 Polskiego Radia i Leszkiem Drogoszem, dyrektorem Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy zapowiedzieli rozpoczęcie prac nad utworzeniem nowego parku w stolicy Polski. Proces jego powstawania będzie miał nowatorską formę, która zakłada szeroki udział społeczny w opracowaniu funkcji parku, m.in. poprzez cykliczne audycje na antenie Radiowej Jedynki. To będzie proces, na którym będzie mogło wzorować się każde miasto w Polsce. Zaangażowanie mieszkańców związane jest nie tylko z tym, aby park odpowiadał na ich potrzeby i oczekiwania, ale także, aby troszczyli się o niego, jak o swoją własność - zapowiada Jacek Bożek. Park, o powierzchni 5 hektarów, powstanie na terenie dotychczas zajmowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, w rejonie Pola Mokotowskiego. Najpierw przeprowadzone zostaną badania, które wyjaśnią, w jakim stanie biologicznym znajduje się teren.
Drzewa zamiast śmieciarek
Robocze hasło naszego projektu brzmi: Drzewa zamiast śmieciarek. Chcemy przywrócić to miejsce ludzkim i nieludzkim mieszkańcom, ale zrobić to w sposób modelowy - poprzez jak największy udział warszawiaków oraz nasze partnerstwo: Radiowej Jedynki, Klubu Gaja i urzędu miasta - wyjaśniał Kamil Dąbrowa , dyrektor Radiowej Jedynki, który wziął także udział w sadzeniu drzew z okazji inauguracji 11. Święta Drzewa. Wśród 20 drzew były: czeremchy, cypryśniki, buk, dęby błotne, skrzydłoorzech oraz kasztanowce czerwone, leszczyny tureckie i lipy krymskie. Wśród osobistości zaproszonych do ich zasadzenia znaleźli się m.in. Alicja Kapuścińska (wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim) z córką; Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do spraw społecznych; Michał Olszewski, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy; Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Paweł Mikusek, rzecznik prasowy z Ministerstwa Środowiska, Piotr Dobrzyński z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
- Więcej o:
Ptaki w mieście
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu
Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni
Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów
Badanie: Polskie ogrody na tle Europy