Ogród XXI wieku w Łazienkach
Poznajcie zwycięski projekt międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem, który pozwoli na organizację w Warszawie dużych wystaw czasowych.
Lecz najciekawsze jeszcze przed nami.
14 listopada 2013 roku ogłoszono bowiem wyniki Konkursu na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym. Tutejsze muzea cierpią na brak nowoczesnych przestrzeni na potrzeby wystawiennicze. Realizację projektu zaplanowano na lata 2014 - 2020 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, funduszy Europejskich, a także Funduszu Ochrony Środowiska.
Do konkursu zgłosiło się 80 zespołów projektowych, w tym 16 międzynarodowych. Z 48 prac studialnych do drugiego etapu zakwalifikowano 5 propozycji prezentujących różne koncepcje ogrodu i architektury.
Międzynarodowy sąd konkursowy, któremu przewodniczył arch. Krzysztof Ingarden przyznało dwie nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia.
Zwycięską koncepcję zaprezentował zespół polsko-holenderski, w składzie: Mecanoo International B.V, Jojko+nawrocki architekci s.c. Marcin Jojko, Jojko+nawrocki architekci s.c.Bartłomiej Nawrocki, Michael van Gessel i DELVA Landscape Architects.
W nagrodzonym rozwiązaniu w szczególny sposób potraktowano relację budynek - otoczenie, a może raczej architektura - ogród. Projektowany pawilon wystawowy zagłębiony w ziemi i przykryty zielonym dachem przenika się bowiem z krajobrazem. Na dachu zaprojektowano łąkę kwietną o powierzchni 1800 m kw. Jej pofalowana, pocięta ścieżkami powierzchnia ujęta jest w ramy sadzonych szpalerami drzew, które wyznaczają granice ogrodu. Z jednej strony to tzw. Aleja chińska (jedna z osi Łazienkowskiego Parku układająca się na kierunku Pn - Pd), której rząd kasztanowców wzmocniony zostaje drugim rzędem drzew, z drugiej - drzewa oddzielające ogród od ul Spacerowej. Ogród XXI wieku ma z założenia stanowić osobną całość.
Rośliny, jakie zostaną wprowadzone w łąkową przestrzeń będą wyłącznie gatunkami krajowymi. Chodzi o to, by łatwo się tu zadomowiły, były dostosowane do naszego klimatu i odporne. W efekcie opieka nad nimi powinna być mniej pracochłonna. Koncept ten ma również znaczenie edukacyjne (co podkreśliło w swoim werdykcie jury konkursowe). Dodatkowe plusy zebrał projekt za inne proekologiczne rozwiązania , gromadzenie wody opadowej, odzyskiwanie do celów nawadniania także tzw. Szarej wody, gruntowe wymienniki ciepła, czy oświetlanie obiektu energią słoneczną. Zielony dach, który jest doskonałym izolatorem znajdujących się w budynku pomieszczeń obniży także koszty ogrzewania pawilonu wystawowego.
Przenikający się z krajobrazem/ogrodem pawilon wystawowy nie będzie dysonansem w Parku, gdzie jest moc historycznych budowli. Odwrotnie, z platformy widokowej ulokowanej w najwyższej partii dachu - łąki będzie można z daleka podziwiać niektóre zabytkowe obiekty.
Wynik konkursu na cieszy dyrektora Łazienek. Pan Tadeusz Zielniewicz, (zarazem jeden z jurorów) przypomina; obcowanie z pięknem sprawia, że człowiek staje się lepszy. To marzenie epoki Oświecenia jest aktualne również dzisiaj.
Rewitalizacja zaniedbanego obszaru o powierzchni 2,5 ha, który służył niegdyś jako zaplecze gospodarcze Parku powiększy i wzbogaci Łazienki. Ogród XXI wieku stanie się wspaniałym obiektem do zwiedzania. Podniesie rangę nie tylko Parku, ale też Warszawy, która dzięki nowym salom wystawowym stanie się uczestnikiem dużych wystaw czasowych i partnerem światowych wydarzeń kulturalnych.
- Więcej o:
Szachy z minidoniczek
Zielone ściany
Rośliny mają głos - Sensor Koubachi
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!