Zielona ławeczka - przedłużamy rejestrację projektów

red.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego Fundacja Banku Ochrony Środowiska, która w ramach projektu przeznaczy 50 tys. zł na rewitalizację zaniedbanych osiedli i blokowisk, postanowiła przedłużyć rejestrację uczestników do 15 kwietnia br. Już teraz do projektu zgłosiły się pierwsze zespoły.

Zielona ławeczka
Zielona ławeczka
Fot. / Petra Louise - Fotolia


O ogólnopolskim prospołecznym projekcie grantowym "Zielona Ławeczka" informujemy od niespełna miesiąca. Mieszkańcy otwartych osiedli, które są zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, mogą ubiegać się o pieniądze (do 1200 zł dla każdego zespołu) na zazielenienie zaniedbanych terenów.

Projekt ma charakter społeczny i lokatorski. Będzie angażował sąsiadów do współdziałania - celem jest przebudowa i rewitalizacja zaniedbanych terenów osiedlowych. Co należy zrobić? Zamienić brzydkie blokowiska w zielone zakątki, ukwiecone ogródki i skwery. Elementem wspólnym przebudowanych przestrzeni, będzie zielona ławeczka, którą ufunduje organizator. Zespoły sąsiedzkie otrzymają również gotówkę m.in. na zakup roślin. Najlepsze zespoły wybrane przez internautów, mogą dodatkowo liczyć na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu ogrodniczego.

- Mieszkańcy coraz częściej chcą być odpowiedzialni za otoczenie, w którym żyją. Zależy im na czystej i ładnej okolicy. Zakładają osiedlowe warzywniaki i szklarnie, zaczynają dbać o place zabaw, sadzą drzewa. Nasz projekt ma ich zachęcić do kolejnego działania. Zapewniamy nie tylko wsparcie merytoryczne, ale również finansowe - mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.

Do dzieła

Wielu mieszkańców chciałoby zazielenić osiedlową przestrzeń, ale nie wiedzą jak zacząć. Fundacja BOŚ przygotowała platformę internetową (www.zielonalaweczka.pl), która stanowi bazę wiedzy i informacji o projekcie. - Opisaliśmy etapy, przez które powinien przejść zespół sąsiedzki, podaliśmy szereg wskazówek dotyczących architektury krajobrazu i ogrodnictwa, dopracowaliśmy kalendarium i listę najczęściej zadawanych pytań - podkreśla Andrzej Pietrucha, Prezes Fundacji BOŚ. Do projektu włączyła się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Katedry: Architektury Krajobrazu oraz Katedry Sztuki Krajobrazu. Eksperci z SGGW ocenią nadesłane prace i będą je konsultować (m.in. naniosą poprawki tak, aby wyglądały jak profesjonalne projekty przygotowane przez architekta krajobrazu).

Co trzeba zrobić?

-Wybrać miejsce, które chce się zmienić i namówić do tego sąsiadów. Należy pamiętać, że członkiem zespołu musi zostać również przedstawiciel administratora terenu. To on będzie strażnikiem poprawnego wykonania zadania, a na konto danej instytucji (spółdzielnia, wspólnota) zostaną przelane środki pieniężne.

-Następnie przygotować projekt skweru, ogrodu lub innego skrawka zieleni. Oprócz zieleni, musi on uwzględniać zieloną ławeczkę, która będzie dostarczona przez organizatora. Do projektu trzeba dołączyć także kosztorys realizacji i harmonogram.

-Do 15 kwietnia br. należy zarejestrować się na stronie projektu www.zielonalaweczka.pl, wcześniej zapoznając się z regulaminem i harmonogramem. O ile rejestracja grup sąsiedzkich (minimum 5 osób) zamyka się w połowie kwietnia, o tyle same projekty można składać do 30 kwietnia br.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zielona ławeczka - przedłużamy rejestrację projektów