Książki na dobry ogrodowy start
Oto kilka pozycji, w które naszym zdaniem warto zaopatrzyć ogrodową biblioteczkę
Autorka (projektantka zieleni i scenografka) opisuje style dominujące we współczesnej architekturze krajobrazu - od formalnego, mającego źródła w geometrii ogrodów renesansu i baroku, poprzez swobodny styl romantyczny, po japoński minimalizm. W drugiej części znajdziemy precyzyjne instrukcje wykonania m.in. rzeźb z wikliny, prostej fontanny czy kolorowych donic. Książka zilustrowana pięknymi zdjęciami, głównie z brytyjskich wystaw ogrodniczych.
Red. Rae Spencer-Jones, 1001 ogrodów, które warto w życiu zobaczyć, Muza, 75 zł
70 autorów zjechało cały świat, by opisać najpiękniejszą zieleń - nie tylko ogrody i parki, ale i unikatowe krajobrazy. I naprawdę umieją o tym pisać! Większość współpracuje z renomowanymi magazynami ogrodniczymi. Są mistrzami lapidarności, sięgają po anegdotę Słowo jest w tej książce najważniejsze, bo nie wszystkie ogrody można było pokazać na jednej choćby fotografii.
Red. Andrea C. Busch, Almuth Heuner, Morderstwa na zielonej trawce, Propaganda, 50 zł
Tego jeszcze nie było! Książka jest mieszaniną opowiadań kryminalnych i porad ogrodniczych. Przyjemnie ją wziąć do ręki, tak pięknie jest wydana. Szkoda tylko, że redakcja językowa nie jest równie staranna. Całość jest jednak ciekawa, czyta się lekko i z dużą frajdą.
John Brookes, Mały ogród. Mała przestrzeń, piękne aranżacje, Hachette, 20 zł
Brytyjski projektant John Brookes to postać doskonale znana w środowisku ogrodowych designerów i autor wielu bestsellerowych poradników. W tej książce zajął się aranżowaniem bardzo małych ogródków, tarasów, balkonów i patio. To wymarzony poradnik dla wszystkich posiadaczy działek wielkości przysłowiowej chustki do nosa i źródło inspiracji dla profesjonalistów. Niemal 600 zdjęć i rysunków, mnóstwo praktycznych wskazówek oraz wykaz roślin, które zdaniem Brookesa najlepiej spisują się na małych powierzchniach.
Wiesław Gawryś, Słownik roślin zielnych, Officina Botanica, 45 zł
To perełka dla wszystkich miłośników ładu. Wreszcie wiadomo, jak tłumaczyć na polski łacińskie nazwy tej grupy roślin. W przygotowaniu następne tomy - słownik drzew i krzewów oraz ciepłolubnych roślin pojemnikowych.
Cinzia Gregorutti, Luisa Vassallo, Porady lecznicze, kosmetyczne i kulinarne z zielnika J.R. Tolkiena, Bratni Zew, 37 zł
Autorki raczą nas mieszanką rzeczywistości i fantazji zaczerpniętą z niezwykłej prozy Tolkiena. Znajdziemy tu poetyckie wizje, ale i opisy prawdziwych roślin, praktyczne ziołowe przepisy (m.in. na kandyzowane fiołki, ratafię różaną, carpaccio z nasturcją) i garść rozmyślań o kondycji człowieka. Wyjątkowy poradnik dla ciała i ducha.
- Więcej o:
Święto kwitnącej wiśni
Stokrotki. Idealne rośliny na balkon
Wiosenne prace na trawniku
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!