Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Światowy Dzień Ziemi

Red.

Już - 27 kwietnia zapraszamy na Światowy Dzień Ziemi na Pola Mokotowskie w Warszawie. Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło ?Zmieniaj nawyki - nie klimat?

Dzień Ziemi
Plakat z Dnia Ziemi
Fot. Dzień Ziemi
Pierwszy dzień Ziemi odbył się 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczęto go obchodzić na początku lat 90. Jak wspomina nasza redakcyjna koleżanka Małgorzata Łączyńska - "grupką chodziliśmy po Warszawie przebrani za wielkie ucho i nos". Miały one zwrócić uwagę na problemy hałasu i zanieczyszczenia powietrza w mieście. Dziś Inicjatywa rozrosła się do tego stopnia, że kolejna edycje planuje się jeszcze w trakcie trwania obecnej, a lista instytucji zaangażowanych w projekt jest długa i wciąż się wydłuża. Obecny dzień ziemi stał się częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu "Zmieniaj nawyki - nie klimat". Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Po kilku latach przerwy do programu obchodów wrócą prezentacje polskich parków narodowych, zaprosimy 23 parki, które na Polu Mokotowskim zaprezentują swoją ofertę przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną. Organizatorzy chcą przez zabawę uczyć jak zmienia się klimat, jak można niwelować skutki jego zmian i jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. W festynie plenerowym corocznie bierze udział ok. 40 tys. osób. W poprzednich edycjach największym zainteresowaniem cieszył się EKO - PUNKT, w którym mogliśmy wymienić elektroodpady i opakowania na roślinkę.

Tegoroczny Eko - cennik

Każdy, kto tego dnia przyniesie do naszego punktu wymienione poniżej odpady otrzyma w zamian rośliny doniczkowe lub sadzonki krzewów.

duży sprzęt (lodówka, pralka, kuchenka, telewizor) = 1 roślinka

3 średnie sprzęty (odkurzacz, komputer, drukarka, suszarka, żelazko, mikser, wiertarka itp.) = 1 roślinka

6 drobnych sprzętów (telefon kom., ładowarka, myszka itp.) = 1 roślinka

20 opakowań szklanych (słoiki, butelki) = 1 roślinka

20 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) = 1 roślinka

20 opakowań z aluminium (puszki po napojach itp.) = 1 roślinka

W EKO-Punkcie będziemy mogli oddać makulaturę, jednak nie podlega ona wymianie na roślinkę.

Skomentuj:

Światowy Dzień Ziemi