Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miasto Ogród

red.

Na terenie dawnej Fabryki Norblina w Warszawie powstaje "Miasto i Ogród" - zielona przestrzeń upraw roślin w centrum miasta oraz miejsce warsztatów uczących, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem. Start już 25 maja.

Miasto Ogród
Miasto Ogród
Fot. Miasto Ogród


Inicjatywa "Miasto i Ogród" wpisuje się w ogólnoświatowy trend "urban farmingu" - tworzenia zielonych enklaw pod uprawy w zabudowanym środowisku miejskim. W otwartym dla wszystkich ogrodzie przy ul. Żelaznej 51/53 (BioBazar Fabryka Norblina) od 25 maja do 5 października będzie można zasadzić i uprawiać warzywa oraz zioła w specjalnych mobilnych ogródkach, odżywić i chronić rośliny w naturalny sposób, zadbać o bioróżnorodność hodowli i obecność zapylających owadów. A wszystko to ze wsparciem i doradztwem profesjonalnego ogrodnika oraz wykorzystaniem dostępnych na miejscu narzędzi, nasion i sadzonek.

Ważną częścią projektu "Miasto i Ogród" będą warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów, którzy m.in. opowiedzą o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, nauczą miejskiego życia w zgodzie ze środowiskiem, zapoznają z miejskim zielarstwem. Podczas weekendów będzie można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów. Ogród będzie miejscem otwartym na pomysły wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą oraz umiejętnościami i w ten sposób wzbogacić program wydarzeń "Miasta i Ogrodu".

Informacje o wszystkich planowanych aktywnościach na terenie "Miasta i Ogrodu" będą umieszczane na stronie www.miastoiogro.pl oraz profilu "Miasto i Ogród" na Facebooku.

Miasto i Ogród. W praktyce.

Mobilne ogródki, narzędzia, nasiona, a w określonych terminach również sadzonki - to wszystko będzie czekało na miejskich ogrodników od 17 maja. W tym dniu w "Mieście i Ogrodzie" zasadzone będą pierwsze rośliny oraz odbędzie się impreza otwarcia.

Przez kolejne miesiące aż do początku października ogród będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do 19.00 oraz w weekendy od 10.00 do 18.00 w ogrodzie będą dyżurowali animatorzy, którzy pomogą w pracach ogrodniczych oraz udostępnią nasiona, sadzonki i profesjonalne narzędzia ogrodnicze.

Ogrodnik będzie na miejscu w weekendy, a także w środy, kiedy dodatkowo poprowadzi działania edukacyjne, opowie o funkcjonowaniu zrównoważonego i bioróżnorodnego ogrodu, o podstawowych działaniach pielęgnacyjnych i wegetacji roślin. Zadaniem ogrodnika będzie dbanie o dobry stan wszystkich rosnących w ogrodzie roślin.

Każdy, kto odwiedzi ogród, będzie miał możliwość pielęgnacji części społecznej ogrodu. W strefie upraw zaplanowane są również imienne ogródki, którymi zaopiekują się indywidualni ogrodnicy. Ich użytkownicy zostaną wylosowani pośród chętnych, którzy zgłoszą się na Facebooku na profilu "Miasta i Ogrodu" oraz podczas imprezy otwarcia. Ich nabór zostanie ogłoszony 30 kwietnia i będzie sukcesywnie powtarzany w miarę dostępnych ogródków.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miasto Ogród