Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Otwarcie nowego Ogrodu w Łazienkach Królewskich

red.

W sobotę 2 sierpnia 2014 r. o godz. 21:00 w Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczyste otwarcie nowego Ogrodu Chińskiego, inaugurujące III Festiwal Lampionów, odbywający się pod patronatem Ambasady Chińskiej w Warszawie. Udekorowaną kolorowymi lampionami Aleją Chińską w Łazienkach Królewskich rozświetloną wieczorami do godziny 23:00 można będzie spacerować do końca września.

Pawilon chiński w Łazienkach Królewskich
Pawilon chiński w Łazienkach Królewskich
fot. Czesław Czapliński
Już trzeci rok z rzędu Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na niezwykłe spotkania z kulturą i sztuką Chin. Wieczorne otwarcie stylowego Ogrodu Chińskiego uświetni występ zespołu tradycyjnej Opery Pekińskiej z miasta Heiliongjing. Spektakle odbędą się również 2 sierpnia o godzinie 12:00 w Amfiteatrze, 3 sierpnia o godzinie 11:00 i 17:00 w Ogrodzie Chińskim oraz 4 sierpnia o godzinie 19:00 w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona; rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, nr tel.: 22 50 60 022.

Fundacja Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej Sinopol udzieliła pomocy organizacyjnej i pośredniczyła w realizacji całego projektu. Muzeum Księcia Gonga w Pekinie, partner Łazienek uczestniczący w międzynarodowym projekcie Ogrody Światła, dostarczyło wszystkie elementy architektoniczne tworzące Ogród Chiński - polichromowaną drewnianą altanę i pawilon, kamienny most, dwa lwy strzegące wejścia oraz marmurowe latarnie. Projekt i wszystkie elementy ogrodu wykonane zostały przez chińskich rzemieślników, zgodnie ze starym rzemiosłem i obyczajami, z materiałów w całości przywiezionych z Chin.

Ogród Chiński

Powstał dzięki koncepcji opracowanej przez prof. Edwarda Bartmana i arch. Pawła Bartmana z pracowni Architektury Krajobrazu. W 1780 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta dawna droga wilanowska w Łazienkach przekształcona została w Aleję Chińską. Na skrzyżowaniu z Promenadą królewską wzniesiono wtedy stylowy most chiński, którego fundamenty odkryli archeolodzy w 2012 roku. W pobliżu tego miejsca przy Alei Chińskiej, wzdłuż strumienia, zlokalizowano nowy Ogród Chiński. W opinii dr Andrzeja Michałowskiego odpowiada on istotnym cechom "chinoiserie" i charakterowi czasów króla Stanisława Augusta. Jest to miejsce szczęśliwe i pełne symboliki, dlatego na dzień otwarcia ogrodu wybrano 2 sierpnia, kiedy przypada obchodzone w Chinach Święto Zakochanych. Szczególne znaczenie ma Pawilon Chiński symbolizujący pierwiastek męski i ażurowa Altana Chińska - symbol kobiecości, które zostały połączone kamiennym mostkiem przerzuconym przez strumień symbolizujący drogę mleczną. Malowidła zdobiące pawilon i altanę mają również specjalne znaczenie. Osiem obrazów znajdujących się w środku pawilonu składa się na historię pełną tradycyjnych chińskich treści. Warto także zwrócić uwagę na dwa lwy stojące u wejścia do ogrodu będące podarunkiem Muzeum Rezydencji Księcia Gonga dla Łazienek Królewskich. Lwy te symbolizują dostatek i bogactwo.

Pierwsze kolumny Pawilonu Chińskiego postawiono na terenie ogrodu rankiem 31 maja 2014 roku. Przypominało to sadzenie drzewa i mimo, iż mogłoby się zdawać, że jest to jedynie konstrukcja architektoniczna, to jednak zawiera w sobie element życia - tak jak drzewo może stopniowo zapuszczać korzenie, kiełkować i wreszcie rozpościerać gałęzie - wspomina prof. Wang Hongbo znawca architektury chińskiej. W dniu Święta Wolności 4 czerwca odbyła się uroczystość umieszczenia ostatniej belki konstrukcyjnej Pawilonu Chińskiego. W tym dniu, w przepięknej scenerii Łazienek Królewskich, nad brzegiem przyszłego stawu powstał budynek doskonale piękny, który sprawia wrażenie jakby w tym miejscu znajdował się od stuleci.

Wystawy

Sztuka chińska ma swoje miejsce w Łazienkach Królewskich od czasów króla Stanisława Augusta. Dlatego III Festiwalowi Lampionów będzie towarzyszyć wystawa Chinoiserie w Łazienkach Królewskich, którą do końca września będzie można oglądać w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli. Na wystawie zaprezentowane będą dzieła sztuki "chinoiserie" z XVIII-wiecznych zbiorów Muzeum, pochodzące zarówno z wystroju i wyposażenia wnętrz, elementów architektonicznych jak i ogrodowych. Fotografiom na 15 wielkoformatowych planszach towarzyszy esej dr Izabeli Kopani - autorki pracy naukowej Rzeczy - Ogrody - Wyobrażenia. Chiny w kulturze Rzeczypospolitej czasów Stanisława Augusta.

III Festiwal Lampionów będzie obfitował również w wydarzenia edukacyjne dla dorosłych, młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Będą to m.in.: warsztaty gigongu, ceremonie parzenia herbaty, warsztaty używania laki azjatyckiej, spotkania z kulturą symboliczną Chin oraz warsztaty kaligrafii. Wszystkich Gości zachęcamy do rodzinnych spacerów z festiwalową mapką "Lwy, smoki, feniksy. Szlakiem chińskim przez Łazienki Królewskie", dostępną w kasach Muzeum. Przez cały okres trwania Festiwalu Lampionów goście będą mogli również spacerować najdłuższą w ogrodach Łazienek Królewskich, udekorowaną lampionami, stylową Aleją Chińską - zaprasza Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Polecamy zwłaszcza wieczorne spacery, kiedy aleja będzie rozświetlona magicznym blaskiem lampionów aż do godziny 23:00.    Więcej o:

Skomentuj:

Otwarcie nowego Ogrodu w Łazienkach Królewskich