Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pielęgnacja ogrodu w upały

Aldona Zakrzewska

Pełnia lata to trudny okres dla naszych ogrodów. Mimo, że upały sprzyjają lenistwu, ogrodowych roślin nie można teraz pozostawić samym sobie.

Podlewanie ogrodu
Podlewanie ogrodu
Fot. Christopher Craig
Żar leje się z nieba, w oka mgnieniu osuszając ziemię z każdej kropli wody. Bez sztucznego deszczu i kilku prostych zabiegów nie ma co marzyć o pięknym kwitnącym ogrodzie. A zatem - do dzieła!

1. Podlewajmy rośliny wcześnie rano, zanim wzejdzie słońce lub wieczorem. Podlewanie roślin w samo południe, w największy upał, może spowodować ich poparzenie. Właściciele automatycznego systemu nawadniającego powinni go tak zaprogramować, by działał w nocy.

2. Szczególnie intensywnie polewajmy krzewy o płytkim systemie korzeniowym, zwłaszcza lubiące wilgoć różaneczniki, azalie, klony palmowe, magnolie, hortensje, wrzosy. Jeśli to możliwe, nawadniajmy rośliny i trawnik letnią wodą; zbyt zimna może wywołać szok termiczny

3. W upalne dni ziemia bardzo szybko wysycha. Aby zmniejszyć parowanie wody, przykryjmy ją grubą (3-5 cm) warstwą ściółki (np. korą drzew iglastych, trocinami, suchymi rozdrobnionymi liśćmi).

4. Szczególną uwagę zwracajmy na rośliny uprawiane w donicach. W upały lepiej przesunąć je w zacienione miejsce (ewentualnie cieniować, np. parasolem przeciwsłonecznym czy matą). Mała ilość ziemi w pojemniku szybko wysycha. Dlatego rośliny należy podlewać dwa razy dziennie, a podłoże przysypać grubą warstwą ściółki. W silnie nasłonecznionych miejscach lepiej zrezygnować z czarnych, plastikowych lub metalowych pojemników - ich ścianki zbyt szybko się nagrzewają.

7. W czasie upałów trawniki nie powinny być zbyt radykalnie przycinane, aby nie narażać nagle odsłoniętych dolnych części źdźbeł na wysychanie. Noże kosiarki najlepiej podnieść o 2-3 cm wyżej niż zwykle. Warto też zwiększyć częstotliwość koszenia (najlepiej robić to co 5-6 dni), aby skracać mniejszą część źdźbła. Nie należy strzyc murawy w godzinach południowych, gdy słońce operuje najsilniej.

8. Jeśli na trawniku rozstawiamy często leżaki lub rozkładamy koce, róbmy to codziennie w innym miejscu, aby murawa nie wygniotła się i mogła się zregenerować.

8. W upały trawnik nawadniamy codziennie (najlepiej wcześnie rano) tak, by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm (tam znajdują się korzenie roślin).

9. Gdy żar leje się z nieba, lepiej unikać strzyżenia roślin - najlepiej robić to w niezbyt gorące pochmurne dni, aby odsłonięte partie liści nie ulegały poparzeniu i nie zasychały.

10. Inwazja glonów w oczku wodnym to częste zjawisko w upalne lato. Aby temu zapobiec, niezbędne jest filtrowanie wody. Trzeba dobrać odpowiedni filtr i pompę odpowiedniej mocy. W pojemniku z rybami wydajność pompy powinna umożliwiać przepływ całej wody przez filtr przynajmniej raz w ciągu godziny. W sadzawce gdzie rosną same rośliny wystarczą urządzenia o przepustowości o połowę mniejszej. Kontrolujmy stan filtrów w oczu wodny. W razie potrzeby czyśćmy je, unikając spływu brudów do oczka. Z inwazją glonów można też walczyć odławiając je siatką lub niszcząc środkami chemicznymi.

11. Pielęgnacja ogrodu będzie mniej praco- i czasochłonna, jeśli posadzimy w nim gatunki niewybredne co do gleby, znoszące niedostatek wody.



q79Z]l0yB!6[];k@i3_c7l~KcGze8k#F{:avuq]jdo.m@9\~u.S4{+{Hk@kxsH{OgTS@K0sFot. gratisography.com





Rośliny odporne na suszę

aksamitka, begonia wiecznie kwitnąca, berberys, brzoza, dimorfoteka, dławisz, dziewanna, jałowiec, katapla, karagana, kostrzewa, lawenda, len, lilak, macierzanka, mikołajek, nagietek, nieśmiertelnik, perukowiec, portulaka, rokitnik, rozchodnik, róża pomarszczona, smagliczka, sosna, sumak, świerk kłujący, tamaryszek, zawciąg nadmorski, złotokap.



    Więcej o:

Skomentuj:

Pielęgnacja ogrodu w upały