Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Traktorek ogrodowy - przeczytaj zanim kupisz

Damian Śmigielski

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem traktorka ogrodowego, jest to, czy jest on nam w ogóle potrzebny.

traktorek ogrodowy, traktorek ogrodniczy
Traktorek ogrodowy, podobnie jak samochód, wymaga regularnego mycia, wymiany płynów technicznych czy czyszczenia filtra powietrza
Fot. Honda
Zakup traktorka ogrodowego będzie uzasadniony ekonomicznie tylko przy dużej działce z dużym domem i jeszcze większym garażem. Inaczej będzie to raczej kosztowna fanaberia. Z drugiej strony jednak - kto z nas jako dziecko nie chciał pojeździć z panem z administracji dziwnym pojazdem o nazwie "Dzik"? Na pewno marzył o tym każdy chłopiec. A chłopców od mężczyzn odróżnia podobno tylko cena ich zabawek... Dotyczy to także sprzętu ogrodniczego.

Co to jest traktorek ogrodowy

Większość z nas nazwie traktorkiem każdy pojazd, który ma więcej niż dwa koła, i na którym można usiąść. Klasyfikacja jednak nie jest taka prosta. Poza traktorkami mamy jeszcze ridery - czyli w zasadzie trochę większe kosiarki do trawy (tyle, że właśnie można na nich siedzieć).

To, co wyróżnia traktor ogrodowy, to mnogość akcesoriów i dużo większa funkcjonalność. W niektórych modelach riderów można wprawdzie założyć osprzęt podnoszący ich funkcjonalność, ale liczba dostępnych akcesoriów jest już zdecydowanie mniejsza.

Budowa traktorka ogrodowego

W tradycyjnym ciągniku rolniczym silnik jest elementem konstrukcyjnym. Przykręcana jest do niego obudowa sprzęgła, skrzynia biegów i tylny most. Z przodu zawieszenie również jest przykręcane bezpośrednio do silnika.

Przy sprzęcie ogrodowym nie można sobie pozwolić na tak ciężkie rozwiązania. Traktorki są najczęściej napędzane jednocylindrowymi, czterosuwowymi silnikami. Nie są one w stanie przenosić żadnych obciążeń jako elementy konstrukcji. Dlatego właśnie są zamontowane w ramie z profili stalowych. Układ przeniesienia napędu opiera się najczęściej na paskach klinowych i łańcuchach. W droższych modelach pojawiają się nawet skrzynie automatyczne. Traktorki mogą mieć kilka biegów w przód i w tył. Mimo dość prostej konstrukcji są wytrzymałe i - jeśli o nie dbamy - odwdzięczą się nam niezawodną pracą.

Wyposażenie traktorka ogrodowego

Traktorki są fabrycznie wyposażone w kosiarkę. Zależnie od modelu mają wyrzut boczny lub do kosza, ewentualnie opcję mielenia skoszonej trawy (pod warunkiem że nie jest za wysoka).

Lista dodatkowych akcesoriów do traktorków jest bardzo długa. Można domontować pług do odgarniania śniegu - tradycyjny lub wirnikowy. Po domontowaniu szczotki walcowej, można zarówno odśnieżać, jak i zamiatać podjazd, alejki i trawniki. Bardzo przydatna może się też okazać przyczepka, na której możemy przewozić narzędzia ogrodowe i inne akcesoria. W okresie zimowym docenimy piaskarkę. Dostępne są również rozsiewacze nawozu, walce do trawy (metalowe i z tworzywa) i wiele, wiele innych. Oczywiście za akcesoria trzeba dopłacić.

Ile kosztuje traktorek ogrodowy

Traktorki nie są tanie. Dobry model kosztuje co najmniej 5000 zł. Górna granica jest tak wysoka, że moglibyśmy kupić za to zwykły ciągnik rolniczy. Zaawansowane traktorki mogą kosztować nawet powyżej 40 000 zł. Jeśli doliczymy do tego koszt akcesoriów, to może się okazać że, w naszej sytuacji zakup takich maszyn jest bez sensu.

Pamiętajmy też, że do ceny trzeba doliczyć jeszcze koszty utrzymania i serwisowania takiej maszyny.

Serwis

Traktorki są zaprojektowane i przystosowane do pracy w ciężkich warunkach, nie znaczy to jednak, że można zaniedbywać ich serwis. Jest on dość pracochłonny ze względu na dużą liczbę punktów smarowania, dźwigni, cięgien.

Jeśli używamy traktora przez cały rok, narażony on będzie na korozję i pracę w bardzo agresywnym środowisku. Musimy więc pamiętać o regularnym myciu, wymianie płynów technicznych, czyszczeniu filtra powietrza.

Bezpieczeństwo w czasie pracy zna traktorku ogrodowym

Traktorek jest pojazdem dość głośnym i szybko poruszającym się. Jak przy każdej ciężkiej maszynie, musimy więc zachować szczególne zasady bezpieczeństwa - przede wszystkim pilnować, by podczas pracy traktora nie zbliżały się do niego dzieci i zwierzęta domowe.

Ważne jest również, aby przestrzegać terminów przeglądów serwisowych. Nieprawidłowo działający mechanizm może być przyczyną poważnych obrażeń ciała nie tylko u osoby posługującej się nim. Warto też w czasie pracy stosować okulary ochronne i ochronniki słuchu. Jeśli kosimy, to sprawdźmy wcześniej, czy w trawie nie leżą kamienie i kawałki gałęzi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Traktorek ogrodowy - przeczytaj zanim kupisz