Warzywnik lub rabata w skrzyni - krok po kroku
Warzywnik lub rabata w drewnianej ramie? Czemu nie! A jeśli dołączymy do niej podpórkę, uzyskamy świetne lokum dla wysokich bylin czy niewielkich pnączy, np. groszku pachnącego, wilca, fasoli. Jak to zrobić?
Pomysł na warzywnik lub rabatę
Zaczynamy od skonstruowania drewnianej ramy z przegródkami, które będą pełnić funkcję minikwater dla kwiatów czy ziół. Każdą z nich można będzie wypełnić innym podłożem, co umożliwi sąsiedztwo roślin o innych wymaganiach glebowych. Kiedy rama będzie już gotowa, osadzamy w niej uprzednio przygotowaną podpórkę. Na koniec sadzimy rośliny starając się, by miały podobne wymagania co do światła, a przy tym tworzyły kompozycję pełną barw, kształtów i zapachów.
Pamiętajmy przy tym, że tajemnica pięknego efektu leży nie tylko w doborze roślin, które zaprosimy na naszą rabatę, ale też w formie, jaką nadamy podpórce. Warto więc wykazać się wyobraźnią.
Pracę ułatwi piła tarczowa, taśma szlifierska, ołówek, klej do drewna, pistolet do klejenia Glue Gun 930 i odpowiednie wielofunkcyjne narzędzia (np. Dremel 3000, Dremel Versatip z końcówką do wypalania w drewnie, Dremel Trio z frezem).
Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 1 - konstruujemy drewnianą ramę
Konstruujemy drewnianą ramę (o wymiarach 120 cm x 120 cm x 14 cm) w której urządzimy rabatę. Skręcamy ją z czterech uprzednio zaimpregnowanych desek, z krawędziami wyszlifowanymi taśmą szlifierską.
Fot. Dremel
Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 2 - szykujemy przegródki
Ze sklejki (do użytku zewnętrznego) lub z tworzywa wycinamy 6 pasów (o wymiarach 120 x 120 x 14 cm) tak, by pasowały do drewnianej ramy. Stworzymy z nich w jej wnętrzu przegródki (o rozmiarach 25 cm x 25 cm). W tym celu na krawędzi każdego pasa zaznaczamy odcinki o dł. 25 cm. W zaznaczonych miejscach robimy wyżłobienia (do połowy szerokości pasa).
Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 3 - robimy podpórkę dla roślin
Robimy podpórkę - najlepiej z drewnianego drążka. Aby nadać jej bardziej ozdobny charakter, wykonujemy na niej podłużny frez. W tym celu owijamy drążek pasem kalki kreślarskiej (o szer. 7 cm) i szkicujemy na drewnie zarysy "wstążki" wzłuż całego drążka (można to zrobić ołówkiem lub końcówką wypalającą w drewnie narzędzia Versatip).
Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 4 - wykonujemy na podpórce frez.
Wykonujemy na podpórce frez. Pracę ułatwi nam narzędzie Dremel 3000 wyposażone w końcówkę do frezowania, którą można odpowiednio dostosować do grubości tyczki.
Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 5 - wypalamy wzory
Ciekawe ozdoby mogą stanowić również wypalone lub wygrawerowane na tyczce rustykalne wzory. Do wypalania w drewnie najlepiej użyć palnika Dremel VersaTip wyposażonego w 6 wymiennych końcówek, dzięki czemu stworzony wzór będzie jeszcze bardziej finezyjny. Natomiast grawerunek najłatwiej wykonać narzędziem Dremel Engraver, które w zestawie posiada szablony pomocne dla mniej zaawansowanych majsterkowiczów.
Pomysł na warzywnik lub rabatę. Krok 6 wykończenie podpórki
Na czubek podpórki nasadzamy ozdobną gałkę na karnisz (o odpowiednich rozmiarach) i mocujemy ją klejem. Wcześniej wsuwamy pod nią kolorowe wstążki (najlepiej z tworzywa sztucznego) lub kawałki sznurka - będą dodatkową ozdobą kompozycji, a przy okazji dodatkową podpórką dla roślin.
Pomysł na warzywnik lub rabatę. Efekt końcowy
W samym środku konstrukcji drewnianej ramy wywiercamy otwór i umieszczamy w nim podpórkę, mocując ją klejem. Przegródki rabaty wypełniamy podłożem (odpowiednim dla planowanych gatunków) i sadzimy wybrane rośliny.
- Więcej o:
Wiązanki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych
Jak zrobić mini dynię z cukierkami na Halloween
Jak stworzyć trwały wazon z dyni – 4 proste kroki
Polacy masowo googlują 'wiązanki na Wszystkich Świętych': 5 najlepszych kwiatów na groby
Wino z aronii — sprawdzony przepis na aromatyczny trunek z aronii
Sowa z dyni - nietuzinkowe dekoracje z dyni dla dzieci
Kiedy i jak suszyć kwiaty?
Doskonała nieperfekcja w dekoracji z pelargoniami