Nawilżacze powietrza. Gdy w domu jest za sucho
Jesienią i zimą, gdy w domach grzeją kaloryfery, suche powietrze daje się we znaki ludziom, roślinom i meblom. Oto kilka pomysłów jak poprawić wilgotność powietrza.
Nawilżacze powietrza na grzejniki
To jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań. Woda wlewana do takiego nawilżacza paruje przez otwór, a w nawilżaczach ceramicznych nie szkliwionych - również całą powierzchnią naczynia. Zaletami takiego nawilżacza jest prostota działania i niska cena. Wadą jest to, że przez otwór wpadają do wody drobnoustroje i kurz, a w ciepłej wodzie bakterie mają świetne warunki rozwoju, dlatego nawilżacze te należy często myć i wymieniać w nich wodę.
Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe
To obecnie najpopularniejsze nawilżacze powietrza. Mają dość dużą wydajność, są bardzo ciche. Mogą emitować zimną lub podgrzaną mgiełkę (zimna schładza powietrze). Można w nich regulować intensywność nawilżania, wiele modeli ma też czujnik wilgotności (higrostat) automatycznie sterujący nawilżaniem. Nawilżacze mogą mieć bardziej lub mniej zautomatyzowane funkcje. Kupując taki nawilżacz warto zwracać uwagę na wielkość otworu w zbiorniku na wodę - aby łatwo można było wyczyścić zbiornik, gdyż w długo stojącej wodzie mogą rozwijać się mikroorganizmy. Niektóre firmy oferują nawilżacze ze zbiornikami wykonanymi z materiałów ograniczających rozwój bakterii. Do niektórych nawilżaczy można kupić filtr wody wydłużający żywotność urządzenia (zapobiega powstawaniu kamienia na delikatnych elementach nawilżacza)
Fontanny domowe
Te małe fontanny wprawdzie nie mają dużej wydajności nawilżania, ale przepływająca przez nie woda paruje, a dodatkowo przyjemnie pluska.
Nawilżacze powietrza - misy zamgławiające
Nawilżacze powietrza z misą zamgławiającą to urządzenia elektryczne zasilane niskim napięciem. Nawilżają i jonizują powietrze, a przy tym zdobią wnętrza
Nawilżacz powietrza do kwiatów
Ponieważ suche powietrze szkodzi również roślinom, warto zadbać o odpowiednią wilgotność wokół nich. Można w tym celu wstawić doniczkę do naczynia wypełnionego keramzytem, a na dno naczynia wlać wodę.
- Więcej o:
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?
Oświetlenie w obrzeżach i kostkach